Примітивна навігація: азимут

Азимут (Аз, Az або α) від арабського “напрям” – горизонтальний кут між напрямом на Північ та напрямом на вибраний об’єкт місцевості.

Азимут - secretsquirrel.com.ua

Рахується цей важливий для навігації кут від напряму на магнітну Північ за годинниковою стрілкою, відповідно до руху Сонця на горизонті. Найчастіше вимірюється у градусах від 0 до 360.

Інфо

Зауважу, що в контексті примітивної навігації нас поки не цікавить різниця між магнітною та істинною Північчю. В нас відсутня мапа, яку треба позиціювати відповідно до місцевості з урахуванням магнітного відхилення. Поки що під азимутом ми будемо мати на увазі магнітний азимут, а не істинний, для якого вихідним напрямом вважається географічний меридіан.

Коли стрілка компаса стабілізується вона вказує на магнітну Північ. Цей напрям і вважається нульовим азимутом. Далі від нього із кроком 90° рахуються основні румби, які дають нам чотири сторони Світу.

Азимут НазваПозначення
0\360° Північ, “норд”, North N
90° Схід, “ост”, East O або E
180° Південь, “зюйд”, South S
270° Захід, “вест”, West W

Ділення кутів між основними румбами навпіл дає нам четвертні румби:

Азимут Назва Позначення
45° Північний Схід “норд-ост”, North-East NO або NE
135° Південний Схід, “зюйд-ост”, South-East SO або SE
225° Південний Захід, “зюйд-вест”, South-West SW
315° Північний Захід, “норд-вест”, North-West NW

За бажання ділення кутів навпіл можна продовжити поки ви не отримаєте 32 румби, що використовуються в морській навігації для позначення напряму руху суден. Тридцяти двох румбів достатньо у відкритому морі, поверхнею якого можна вільно рухатися в будь-яку сторону. На суходолі ж, через велику кількість перешкод, необхідна більша точність при визначенні напрямів. Тому й використовуються градуси, яких в кожному румбі аж одинадцять з четвертю.

В реальному житті рух суходолом вздовж перерахованих основних та четвертних румбів це скоріше виключення, аніж правило. Тому реальні кути та їх азимути вам доведеться визначати самостійно. Як це відбувається на практиці я продемонструю на прикладі компаса Suunto MC-2 Global вже в наступній публікації.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *