Плетіння “Багатоніжка” – менш відома альтернатива плетіння “Кобра“, що на відміну від нього швидше розплітається.
Я не використовую браслети з паракорду виключно як аксесуари. Натомість я намагаюся надати їм максимально утилітарне значення. Тому, обираючи плетіння, я завжди звертаю увагу на його щільність, тобто кількість мотузки, яка здатна розміститися у браслеті. Також важливою для мене є можливість інтеграції браслета з іншими елементами аутдорного спрямування.
Але головною обов’язковою вимогою слугує швидкість розплітання браслета. І тут все доволі просто. Якщо вже трапиться така ситуація, що браслет буде моїм єдиним наявним запасом мотузки, то я не хочу витрачати 20-30 хвилин часу на його розплітання. Плетіння “Багатоніжка”, про яке піде мова далі, як раз збалансовано поєднує в собі зовнішній вигляд, можливість фіксації компаса, кресала та інших елементів, й до того ж швидко розплітається задля доступу до мотузки.
Як в’язати плетіння “Багатоніжка”
В порівнянні з “Коброю“, плетіння “Багатоніжка” складніше у виконанні. Але час, витрачений на створення плетіння, ефективно компенсується швидким розплітанням браслета. І аби його відносна складність вас не лякала, пропоную познайомитися з повним покроковим алгоритмом його створення.
- Складіть мотузку витком
Для створення плетіння “Багатоніжка” вам знадобиться відрізок паракорду довжиною близько 5 метрів. Складіть цей відрізок навпіл утворюючи довгий виток мотузки. Ідентифікуйте середину та утримуйте її в руці.
- Додайте першу половину застібки
Пропустіть середину витка крізь отвори першої половини застібки та зафіксуйте її коров’ячим вузлом.
- Зав’яжіть перший осьовий вузол
На одній гілці мотузки, що виходить від застібки зав’яжіть осьовий вузол. По своїй суті це буде звичайний простий вузол, в петлю якого пропускатиметься не ходовий кінець, а виток ходового кінця. Таким чином ви отримаєте петлю, довжину якої можна регулювати рухом ходового кінця.
- Зав’яжіть другий осьовий вузол
На другій гілці мотузки, що відходить від застібки зав’яжіть аналогічний осьовий вузол. Слідкуйте аби він був абсолютним віддзеркаленням першого вузла. Ходові кінці на обох гілках мотузки мають виходити на зовнішню сторону браслета. Дві петлі, які утворяться у вас на цьому кроці слугуватимуть основою вашого браслета, а вільні ходові кінці будуть використовуватися для плетіння. Довжина основи має бути дещо коротшою за фінальний браслет, адже згодом до нього ще додасться друга половина застібки.
- Накиньте праву петлю на основу
Перегорніть браслет застібкою від себе та почніть накидувати витки ходових кінців на його основу. Для цього обнесіть ходовий кінець правої мотузки довкола основи в напрямку згори-донизу, а сам кінець пропустіть крізь петлю, що утворилася справа від мотузки в напрямку знизу-вгору.
- Затягніть праву петлю
Потягніть ходовий кінець аби вибрати всю надлишкову мотузку з правої петлі. Слідкуйте аби чотири мотузки, що утворюють основу занадто не стискались чи деформувалися. Чим сильніше ви будете затягувати петлі – тим жорсткіший буде браслет, і тим гірше він буде гнутися. Тож намагайтеся утримувати основу максимально пласкою та не деформувати діаметри внутрішніх мотузок.
- Накиньте ліву петлю на основу
Обнесіть ходовий кінець лівої мотузки довкола основи в напрямку згори-донизу, а сам кінець пропустіть крізь петлю, що утворилася зліва від мотузки в напрямку знизу-вгору.
- Затягніть ліву петлю
Потягніть ходовий кінець аби вибрати всю надлишкову мотузку з лівої петлі. Знову ж таки не перетискайте мотузки основи вашого браслета.
- Формуйте ланки що чергуються (початок)
Продовжуйте формувати ланки вашого плетіння, чергуючи кінці правої та лівої мотузок. Дотримуватися встановленої черги та напрямку витків.
- Формуйте ланки що чергуються (продовження)
Вище я вже згадував, що плетіння “Багатоніжка” відмінно інтегрується з різноманітними декоративними та функціональними елементами. Подібно до “Кобри” це плетення має порожнє осердя, тож між основою та петлями плетіння можна вкладати додаткові предмети (дріт, риболовну волосінь, гачки, вантажі тощо) чи вплітати у саме плетіння додаткові предмети, як, наприклад, компас Suunto Clipper з фото нижче.
- Формуйте ланки що чергуються (завершення)
Продовжуйте формувати ланки вашого плетіння, чергуючи кінці правої та лівої мотузок, аж допоки петлі плетіння не заповнять всю довжину основи. Від основи у вас мають залишитися лише 2 петлі, внутрішнього діаметра яких достатньо для пропускання ходових кінців.
- Пропустіть ходові кінці крізь петлі
Пропустіть ходові кінці обох мотузок крізь петлі, що лишилися від основи з відповідної сторони. Цей крок фіналізує плетіння. Також в цей момент можна додати до браслета додаткові корисні предмети, як от маленьке кресало для видобутку вогню з фото нижче. Саме для цього ми й робили основу дещо коротшою за фінальну довжину браслета.
- Додайте другу половину застібки
Після завершення плетіння пропустіть обидва ходових кінці навколо отворів другої половини застібки. На фото нижче я ще не встиг відрізати кінці, але як і у випадку з плетінням “Кобра” тут добре підійде прямий вузол з невеличкими “хвостами” задля прискорення подальшого розплітання браслета. Після утворення вузла обріжте та припаліть кінці паракорду аби вони не розпліталися.
На цьому кроці алгоритм створення плетіння “Багатоніжка” завершено. Тому можемо присвятити трошки уваги питанню його розплітання. Задля досягнення цієї мети вам доведеться виконати лише кілька кроків.
По-перше, розв’язати кінцевий прямий вузол, скинути половину застібки та всі додаткові аксесуари. Цей крок знадобиться вам для звільнення ходових кінців мотузки з петель основи, куди ми пропускали їх на передостанньому кроці алгоритму.
По-друге, на протилежному кінці браслета, схопитися за осьові вузли, з яких починалося наше плетення. Вам доведеться витягнути ці вузли та основу браслета із плетення. Аби основа витягалася простіше я й наголошував, що не варто занадто затягувати петлі плетення. Якщо ж вони затягнуті засильно, то вам може знадобитися допомога сторонніх предметів. Не намагайтеся використовувати гострі різальні крайки, аби не пошкодити при цьому цілісність вашого паракорду.
Після того, як ви витягнете основу з-під плетіння ваш браслет почне розвалюватися сам собою. Все що вам залишиться зробити – це розв’язати два осьових вузли та скинути коров’ячий вузол з першої половини застібки. Зазвичай всі ці дії займуть у вас не більше 5-7 секунд. Не зайвим також буде спершу зв’язати кілька коротеньких тренувальних браслетів. Так ви зможете ближче познайомитися з усіма діями та швидше розплітати браслет кожного наступного разу.
На відміну від “Кобри“, про яку ми вже розповідали в окремій публікації, плетіння “Багатоніжка” формується довкола основи не петлями, а витками. Тож щойно ви виймаєте основу – петлям більше немає за що триматися, й саме тому я вважаю це плетіння більш ефективним з точки зору швидкості розплітання.
Ще одна типова особливість плетіння “Багатоніжка” – це доволі сильна деформація мотузки, особливо якщо ви носили браслет тривалий час. Пряма мотузка після розплітання браслета перетворюється на подобу витого телефонного дроту, через що вона сильно пружинить при навантаженнях.
Залишити відповідь