Прямий вузол – розповсюджений вузол також відомий під назвою “морський вузол”, “рифовий вузол”, “квадратний вузол”, “reef knot” чи “square knot”.
В’яжеться прямий вузол двома різнонаправленими простими вузлами. Для кращого запам’ятовування алгоритму в’язання часто застосовується мнемонічна техніка “правий кінець поверх лівого, лівий кінець поверх правого” в результаті чого ви отримуєте коректний прямий вузол.
Якщо ви переплутаєте порядок в’язання простих вузлів, то у вас вийде “бабин вузол” або “granny’s knot”, назва якого однозначно натякає, що ваша бабуся в’яже вузли краще за вас. Бабин вузол дуже небезпечний, бо він повзе і розв’язується при будь-якому навантаженні. А от коректний прямий вузол добре триматиме постійні навантаження при використанні мотузок однакової товщини.
Не зважаючи на свою простоту і популярність, прямий вузол має свої обмеження у використанні:
- Не використовуйте прямий вузол для з’єднання кінців мотузки різної товщини чи типів – товща мотузка порветься!
- Не використовуйте прямий вузол на гладеньких синтетичних мотузках під сильними навантаженнями – він поповзе!
- Обов’язково страхуйте ходові кінці контрольними простими вузлами!
- Використовуйте прямий вузол виключно у господарських цілях, йому не місце при висотних роботах!
Усвідомлюючи ступінь ризику від некоректного в’язання прямого вузла, мене завжди насторожувала техніка його в’язання з використанням двох різнонаправлених напіввузлів. В ньому доволі складно запам’ятати та проконтролювати куди який кінець пропускати, особливо у несприятливих умовах: обмежена видимість, замерзлі руки чи руки в рукавицях, в’язання вузла навпомацки тощо.
Тому мені завжди легше в’язати цей вузол ходовим кінцем однієї мотузки крізь виток іншої. Цей спосіб легше контролювати й він дає чітке розуміння куди який кінець йде і звідки має виходити. Тому нижче я продемонструю саме цей спосіб.
Як в’язати прямий вузол
- Створіть виток на першій мотузці
Знайдіть ходовий кінець першої мотузки й зігніть його у напрямку до кореневого кінця, складаючи його витком.
- Додайте кінець другої мотузки
Вільний ходовий кінець другої мотузки пропустіть під витком першої та направте його зсередини назовні.
- Почніть виток другої мотузки
Обігніть кореневий кінець першої мотузки ходовим кінцем другої як показано на фото нижче.
- Завершіть виток другої мотузки
Ходовим кінцем другої мотузки обігніть ходовий кінець першої в напрямку зовні всередину, й завершіть формування витка другої мотузки.
- Виберіть вільну мотузку та відрегулюйте
Виберіть надлишкову довжину мотузки й затягніть прямий вузол там, де він вам необхідний. В результаті у вас вийдуть два ковзні витки мотузки, навантаження на яких блокуватиме обидва. За необхідності скоригуйте розташування вузла та довжину вільних ходових кінців.
- Контрольний вузол (обов’язково)!
Оскільки хвацькість цього вузла сильно залежить від виду, якості та діаметрів мотузок, обов’язково страхуйте кінці прямого вузла додатковими контрольними простими вузлами. Так знижується ймовірність що прямий вузол повзтиме при непостійному навантаженні, при використанні гладенької чи слизької мотузки.
Якщо на четвертому етапі цього алгоритму ви просунете у виток першої мотузки не ходовий кінець другої, а її виток – ви отримаєте прямий вузол з можливістю швидкого розплітання. Цей вузол швидко розв’язується простим ривком за ходовий кінець другої мотузки. Але з цією особливістю треба бути вельми обачним, адже вона позбавляє вас можливості зафіксувати цей кінець контрольним простим вузлом.
Також зверніть увагу, що при коректному зав’язуванні прямого вузла кореневі та ходові кінці обох мотузок знаходяться навпроти один одного. Якщо ви переплутаєте напрям руху і ходові кінці будуть виходити з різних боків вузла – це “бабин вузол” який одразу ж розплутається як тільки на мотузці з’явиться навантаження. Тому будьте уважними!
Коректний прямий вузол з контрольними простими вузлами на мотузках одного калібру доволі надійний, але через таку кількість нюансів та тонкощів я б не радив використовувати його поза господарськими застосуваннями. Йому немає місця в альпінізмі та на висоті, тому про його безпечніші альтернативи я розказуватиму далі в рубриці “Вузли та плетення”.
Залишити відповідь