Багаття “Неправильна нодья”

Неправильна нодья – вид багаття, що організовується з двох довгих колод та кілків, що забиваються в землю. Використовується для тривалого обігріву та потребує мінімум зусиль для підтримки горіння.

В нашій попередній публікації ми розповідали про багаття “Перевернуте” – самодостатнє багаття, яке потребує тривалої підготовки, проте вимагає мінімум зусиль для підтримки горіння після займання. Багаття “неправильна нодья”, за своєю суттю, дуже близьке до нього, проте служить іншій меті. Багаття “Перевернуте” добре підходить для освітлення, створення жару та приготування їжі. А от головна мета неправильної нодьї – це обігрів простору по обидві сторони від багаття.

Схоже до “Дакотського багаття” довкола нодьї точиться багато дискусій, тому, перш ніж переходити до алгоритму його організації, зупинюся на кількох моментах.

Як у випадку з “Тайговим” багаттям, “нодьєю” часто називають будь-яке багаття, складене з довгих колод суттєво діаметру (Long Log Fire). Це не зовсім вірно, адже “нодья” позначає не вид дров, що використовуються, а спосіб їх складання.

Більшість джерел сходяться на думці, що “мисливське багаття”, “багаття штабелем” з трьох колод, де верхня колода вкладається поверх щілини між двома нижніми – це не “нодья”. Для неї використовується дві колоди, або дві половинки однієї колоди, що вкладаються вертикально одна на одну.

Саме слово “Нодья” – запозичення з фіно-угорських мов від “nuotio” чи “nodja“, які дослівно перекладаються просто як “багаття”. Проте в нас це слово використовується переважно для позначення виключно одного виду багаття, про яке мова піде далі.

Також часто зустрічаються поняття “правильна”, “неправильна” чи “лінива” нодья. Відрізняються вони переважно способом фіксації верхньої колоди. У “неправильній” нодьї для цього використовуються кілки, які забиваються в ґрунт. Неправильною ж вона вважається через те, що забити кілки в землю в умовах зимового періоду через глибокий сніг, ожеледицю чи вічну мерзлоту не завжди можливо. В “правильній” нодьї натомість використовуються рогатини, що забиваються у верхню колоду, й підвішуються до довгих еластичних жердин. Я спробую присвятити цьому виду нодьї окрему публікацію аби проілюструвати цю різницю. “Лінива нодья” – це різновид класичної нодьї, що дозволяє прискорити процес організації. Сьогодні загострювати увагу на ній не будемо, але за бажання можете вивчити цей різновид самостійно.

Інфо

На мою думку спосіб фіксації верхньої колоди не настілки суттєвий, якщо організацією нодьї ви досягли основних її атрибутів. На фото далі верхня колода утримуватиметься за допомогою кілків, тому цей різновид, як і публікація загалом, й названі “Неправильна нодья”.

Щодо основних атрибутів багаття “Неправильна нодья”, то їх також декілька.

  • Неправильна нодья складається з колод у ваш зріст довжиною, адже це багаття для обігріву, й використовується воно переважно для ночівлі в холодну пору року. Відповідно обігрівати вас таке багаття має від маківки до самісіньких п’ят, чим і викликана така довжина колод. Для простоти вимірювання в польових умовах можете використовувати розмах ваших рук, адже він дуже близький до вашого зросту. Це на той випадок якщо не захочете лягати на сніг поряд з поваленим стовбуром задля вимірювання необхідної довжини. На фото я свідомо порушую це правило задля спрощення підготовки матеріалу, й для того аби колоди повністю попадали в кадр.
  • Діаметр колод підбирається з урахуванням сухих дерев поблизу, наявних інструментів й бажаного часу горіння. Дві колоди діаметром близько 30 сантиметрів здатні забезпечити вас теплом на 12-15 годин і це далеко не межа. Якщо таких дерев поблизу не виявилось, чи наявних інструментів не достатньо для їх заготівлі, вам може знадобитися кілька колод меншого діаметру для досягнення такої ж тривалості.
  • Неправильна нодья, як і правильний її варіант, – це не стільки багаття, скільки батарея, яка повільно тліє та виділяє тепло в обидві сторони. Тому не очікуйте від неї багато світла. Також задля збільшення її ефективності можете подбати про рефлектор з підручних матеріалів, рятувальної ковдри, чи тентів типу SOL Sport Utility Blanket.
  • Неправильна нодья повинна рівномірно тліти по всій площині. Інакше, особливо якщо прогорить лише центр, а краї не розгоряться, існує висока ймовірність згасання полум’я. Причина тому – надмірне розходження країв колод та втрата температури між ними. Обов’язково зверніть на це увагу при запалюванні нодьї.

Тепер, коли основні моменти та атрибути з’ясовані, можемо переходити до алгоритму організації багаття “Неправильна нодья”, що добре послужить вам для обігріву в весінньо-осінній період, коли поверхня ґрунту ще не вкрита снігом, й досі можна вбити кілки в його поверхню.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Для організації багаття “Неправильна нодья” вам знадобиться дві колоди потрібної довжини та чотири жердини меншого діаметра. Нагадаю, що я свідомо взяв колоди меншої довжини аби вам було легше бачити всі деталі в одному кадрі й не доводилося збільшувати для цього зображення. Принцип організації та роботи багаття від цього не змінюється.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Загостріть один кінець всіх чотирьох жердин, що перетворить їх на кілки. Ці кілки ми надалі вбиватимемо в землю задля підтримки верхньої колоди в нашій неправильній нодьї. З цим завданням вам допоможе кілька замахів сокирою, або техніка батонінгу з використанням ножа.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Коли кілки готові можна переходити до підготовки колод, для чого доведеться видалити всі гілки, кору та дещо повпливати на їх форму. Кора – це природний захист дерева, й від вогню в тому числі. Тому колоди з корою будуть займатися суттєво гірше. Аби цього уникнути – відділіть кору по всій довжині колод.

Задля прискорення займання та покращення стійкості конструкції колодам бажано придати пласкої форми з двох протилежних сторін (див. фото вище). Для цього на відстані близько 1-2 сантиметрів по всій довжині колоди наносяться послідовні поперечні удари сокирою. На цьому етапі ви розділите волокна на певну глибину. Далі ці волокна стесуються поздовжніми ударами сокири задля отримання пласкої поверхні.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Одну з підготованих колод покладіть на поверхню. Під ним встановіть дві поперечні підпірки з невеличких гілок, аби дещо підвести колоду над поверхнею ґрунту. Це зменшить контактну площу, тож колода не буде вбирати надмірну вологу з землі.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

На кожному кінці нижньої колоди вбийте по два кілки, аби зафіксувати її положення. Вони слугуватимуть додатковою опорою для верхньої колоди й запобігатимуть її перекиданню в міру прогорання. Довжина кілків може відповідати висоті колод, які ви плануєте додавати до вашої неправильної нодьї. Я віддаю перевагу довшим кілкам на випадок коли доведеться додавати поверх нодьї додаткові колоди задля збільшення часу горіння.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Після забивання кілків, на верхню пласку поверхню нижньої колоди викладається жар від початкового багаття. Так, я дійсно раджу розпалювати багаття “Неправильна нодья” за допомогою жару від “Куреня“, чи “Колодязя“, що були розведені попередньо. Так запалювання колоди до робочого стану займає суттєво менше часу, й відбувається більш контрольовано.

Використовуючи жар ви можете регулювати температуру та інтенсивність займання лише управляючи потоком повітря. Якщо жар починає згасати його можна роздути. Також намагайтеся перекладати до нодьї найбільші та найрозжареніші жарини зі стартового багаття. Якщо ви перенесете попіл чи ґрунт – горіння може припинитися на певних сегментах колоди через порушення балансу компонентів трикутника вогню. Рівномірно розпалити нодью на згаслих вуглинах набагато складніше. За потреби можна запалити нодью й з використанням дрібного розпалу, проте на моєму досвіді, рівномірне займання в такому випадку менш ймовірне та передбачуване.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Далі поверх жару пласкою поверхнею до нього встановлюється верхня колода.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

За потреби на цьому етапі кілки можна вкоротити до більш комфортної довжини, але надалі все що від вас потрібно – це забезпечити жару достатній потік повітря та проконтролювати рівномірність займання.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

Якщо з цими елементами все успішно – то скоро ваше багаття “Неправильна нодья” отримає вигляд з фото вище.

Зупинюся також й на кількох типових помилках при розпалюванні цього виду багаття.

Багаття "Неправильна нодья" - secretsquirrel.com.ua

На фото вище добре видно, що “Неправильна нодья” зайнялася нерівномірно. Вона активно горить з боків, в той час, як центр й досі не розгорівся. Причин для цього може бути декілька: жар в одному місці гарячіший чи його більше, або ваша колода має нерівномірну щільність по довжині. Таких ситуацій точно варто уникати, інакше верхня колода не буде рівномірно просідати по всій площі під час горіння. Вона може впертися в таку тверду точку, через що поверхні горіння можуть розійтися на більші відстані. Це знизить їх температуру й призведе до затухання багаття в певних ділянках колоди. Також через такі ділянки, що вчасно не зайнялися та не прогоріли, ваша верхня колода може почати просідати на бік, а не вертикально вниз.

Тож якщо ви бачите утворення таких ділянок – не зволікайте підкласти в них додаткові жарини задля рівномірного займання, або посуньте колоди в поздовжньому напрямку, аби ці ділянки припадали на жар з найвищою температурою. Ваша мета – досягти якомога рівномірнішого тління по всій площині колод.

В більшості випадків такі дефекти можна побачити вже в першу годину після займання, і своєчасне їх виправлення дозволить отримати максимальну кількість годин рівномірного тління неправильної нодьї без вашого втручання. Саме це дозволяє добре виспатися біля нодьї на відстані близько 70 сантиметрів від колод. Лягати ближче сильно не раджу через надмірну температуру та ймовірність пошкодження спорядження навіть при низьких температурах. Якщо не хочете прокидатися та рухати колоди посеред ночі – приділяйте максимальну увагу вашому багаттю під час організації та в перші години горіння.

Ідеальна неправильна нодья – та, в якій підтримується рівномірне тління, а не горіння, колод. Воно має охоплювати всю їх площу на 2-3 сантиметрів вглиб кожної колоди. Також в ній мають бути відсутні тверді точки, що заважатимуть її рівномірному просіданню. Нижня колода при цьому слугує платформою для утримання термального ядра багаття, та його підведення над поверхнею ґрунту.

Досягти цього стану не так вже й легко, тому не сподівайтеся, що перша складена вами неправильна нодья обов’язково буде успішною та ефективною. Як ви вже зрозуміли, цей вид багаття має кілька суттєвих нюансів, тому сильно раджу опанувати його ще до того, як від нього буде залежати якість вашого сну в довгому поході, чи життя. Тож краще попрактикуйтеся з ним заздалегідь.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *