Зберігання мотузки – доволі важливе питання з точки зору ефективного та зручного застосування в польових умовах.
Наразі в польових умовах в господарських цілях я користуюся переважно паракордом. Раніше я зберігав його змотаними відрізами завдовшки 30 метрів, один з яких можна бачити на фото вище. Так мотузка намотувалася доволі щільно та компактно, не чіплялася, не крутилася та не розпліталася. За попередньої підготовки такі мотки досить швидко приводилися в готовність простим витягуванням витків із зовнішнього обплетення, яке також добре видно на фото.
Проте такий спосіб зберігання мотузки має і свої недоліки. Зокрема, такі мотки в мене подекуди залишалися не розмотаними довше року. І причини доволі прості: вам дуже рідко коли потрібен паракорд одним відрізом аж на 30 метрів завдовжки, а різати по метру-півтора щоразу, як вам треба щось підв’язати чи зафіксувати – це марнотратство.
Проаналізувавши типові сценарії застосування мотузки, я зрозумів, що найчастіше я використовую її для зведення різноманітних конфігурацій укриття з тенту, для обв’язування триніг та інших примітивних конструкцій, сушіння одягу, підвішування спорядження над поверхнею землі тощо. Тому я вирішив, що повторне використання відрізів паракорду заданої довжини буде куди ефективнішим та економнішим. Як результат я зупинився на відрізах наступної довжини:
- 2 метри.
- 5 метрів.
- 10 метрів.
Десятиметрові відрізи згодяться для перекидання тенту під час його встановлення, а також для сушіння великої кількості одягу чи спорядження тощо. Рівного метра мені найчастіше не вистачало, тому на дрібні завдання типу зв’язування триніг йдуть відрізи по два метри. Там де цього буде з надлишком просто залишаються висіти довші кінці. А на всі завдання де двох метрів вже замало, а в десяти ще немає потреби – йдуть відрізи по п’ять метрів завдовшки.
Тепер ще кілька слів про те, як зробити зберігання мотузки та її використання з цими відрізами зручнішим, швидшим та ефективнішим.
Для початку я находжу та складаю два ходових кінці відрізу мотузки разом, що утворює довгий виток. Далі цей виток перегинається навпіл кілька разів залежно від його довжини. При кожному перегині необхідно знайти та утримувати середину довжини. Після того як відріз зменшується до комфортних керованих розмірів, середину довжини я перегинаю довкола великого пальця, а решту мотузки завожу довкола пальців й зав’язую у простий вузол як показано на фото вище.
Результатом описаних вище маніпуляцій будуть мотки мотузки з петлею з одного боку та простим вузлом приблизно посередині.
Як видно на фото вище, відрізи кратної довжини мають однакові розміри й відрізняються лише кількістю перегинів й розміром вузла. Завдяки цьому відрізи доволі легко ідентифікувати не лише візуально, а й тактильно, що доволі зручно за умов обмеженої видимості чи освітлення.
Для більшої зручності всі відрізи мотузки я петлями накидую на невеликий прусик. Задля замикання прусика можна використовувати альпіністський чи господарський карабін, такелажну петлю тощо. Я використовую пару пластикових карабінів ITW Nexus Tac Link, що дозволяють швидко фіксувати набір з відрізів паракорду до заплічників, шліців штанів та інших елементів спорядження. На фото вище також можна помітити, що мотки паракорду надіті на прусик послідовно, залежно від їх довжини. Таким чином за кількістю вузлів та їх розмірами можна швидко визначити скільки відрізів якої довжини ви маєте зараз в запасі.
Як я вже писав вище, карабіни легко чіпляються за спорядження чи шліці штанів, що дозволяє зберігати запас мотузки буквально під руками в момент, коли ви активно нею користуєтесь.
Аби звільнити відріз та почати його використання потрібної довжини достатньо просто провести рукою, знайти вузол необхідного розміру й розв’язати його. За бажання ви також можете віднайти ходові кінці відрізу мотузки заздалегідь, що полегшить її подальше застосування.
Повертаються петлі відрізів на прусик так само легко. Попередньо достатньо скласти відріз мотузки й зав’язати вузол, зняти карабін з одного боку та накинути петлю відрізу на в’язку. Також можна в’язати простий вузол на відрізі після того, як ви вже перекинули його середину через прусик.
Зберігання мотузки та її транспортування описаним способом добре зарекомендувало себе при зведенні різноманітних конфігурацій туристичних тентів. Ви можете вільно обирати між десятиметровими та двометровими відрізами залежно від того яку конфігурацію тенту ви обрали, та які елементи натягуються першими. Для цього достатньо потягнути вузли відрізів з відповідної сторони. Складання тентів відбувається у зворотній послідовності, що дозволяє швидко повертати мотузку на в’язку при світлі налобного ліхтаря та в умовах опадів. Мотузка при цьому мінімально контактує з брудом та вологою на поверхні землі. Також ви легко можете зчепити карабіни прусика між собою та швидко відправити всю в’язку мотузки в заплічник чи багажне відділення авто без побоювань, що вона заплутається.
Залишити відповідь