Зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R – мій саморобний спосіб постійно підтримувати радіостанцію в зарядженому стані в польових умовах.
Після придбання зарядних пристроїв Nitecore UM-20 та UNK-1 в мене з’явилася можливість заряджати більшість моїх цифрових гаджетів в польових умовах за допомогою портативного акумулятора Anker PowerCore II 20000 чи сонячних панелей. Єдиним виключенням тривалий час були акумулятори для радіостанції Baofeng UV-5R, проте згодом USB кабель знайшовся і для них. Головний недолік цих кабелів – це необхідність використовувати комплектний настільний зарядний пристрій, або посилений акумулятор BL-5L із зовнішнім портом та адаптером для нього. Обидва ці варіанти в ході використання здалися мені незручними, що й привело мене до думки про те, що зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R доведеться виготовити власноруч.
Даний експеримент мав наступні передумови.
- Задля заряджання в польових умовах я використовував панель Goal Zero Nomad 7, зарядний пристрій для акумуляторів формату AA Goal Zero Guide 10 та кейс під акумулятори AA для Baofeng UV-5R. Ця комбінація пристроїв мала свої обмеження:
- Для роботи радіостанції необхідно шість заряджених акумуляторів, тоді як Goal Zero Guide 10 одночасно заряджає лише чотири акумулятори формату АА.Тому задля живлення рації необхідно було виконати мінімум два повних заряджання акумуляторів в Goal Zero Guide 10. За перемінної хмарності, на ходу, досягнути цього не так то й легко, не кажучи вже про необхідний для цього час.
- Кейс під акумулятори AA для Baofeng UV-5R позбавляє вас можливості використовувати радіостанцію та одночасно заряджати її. В ньому відсутні будь-які порти та конектори для заряджання.
- Після появи USB кабелю для Baofeng UV-5R я виявив, що вони призначені для штатного зарядного пристрою з комплекту радіостанції, який передбачений для використання на пласких поверхнях. Вертикально тримати радіостанцію всередині них під час пішого пересування доволі складно. То рація нахиляється, й розриває контакт, то сам зарядний пристрій нема як прилаштувати під руками аби забезпечити доступ до радіостанції.
- Посилені акумулятори для Baofeng UV-5R на 3800 mAh теж не стали панацеєю. Так, вони дійсно мають вбудований порт для заряджання без використання штатного зарядного пристрою, але його діаметр менший за діаметр конектора на USB кабелі. Для їх сумісності необхідний адаптер довжиною близько 2 сантиметрів. Тож в результаті ви отримуєте радіостанцію, посеред якої стирчить адаптер довжиною 2 сантиметри, в який приєднується конектор USB кабелю власною довжиною ще 2 сантиметри. Вся ця конструкція не влазить в жодну кишеню, постійно гнеться та крениться під час руху, не кажучи вже про ризик зламати порти помірним ривком чи падінням.
- Свою радіостанцію Baofeng UV-5R я транспортую переважно всередині підсумку Pantac Universal Radio Pouch, який кріпиться або до лівої бічної панелі жилету 5.11 TacTec Plate Carrier, або до лямки заплічника. Ні штатний зарядний пристрій, ні посилений акумулятор з усіма адаптерами та перехідниками всередині нього не вміщаються.
Тож, після випробувань всіх описаних варіантів, в мене склався чіткий список вимог до характеристик, якими має бути наділений зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R. Він має вільно розміщуватися всередині Pantac Universal Radio Pouch разом з радіостанцією, без додаткових засобів заряджати як звичайні, так й посилені акумулятори, живитися від мереж 220V та 12V за потреби.
Такого поєднання в готовому вигляді я знайти не зміг, тому й вирішив виготовити зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R власноруч. Далі я розкажу про цей процес та його результат, який частково надихався продуктом під назвою Radio Holster для радіостанцій AN\PRC-148 та AN\PRC-152 від Juggernaut Design.
Для початку, я придбав USB кабель для заряджання радіостанції та окремий настільний зарядний пристрій. Ці два компоненти передбачувалися під подальше доопрацювання. З зарядного пристрою я вирізав шахту, куди монтується радіостанція, а також вилучив плату з конекторами для кабелю та радіостанції. Шахту доволі легко можна вирізати пилкою по металу або ножем, вирівнюючи гострі краї наждачним папером чи напилком.
Я не надто вправно паяю, тож довелося залучитися допомогою друзів. Їх силами плата була розділена на дві половини задля зменшення загальної довжини, та запаяна з заміною дротів, що йдуть до конекторів акумуляторів. Модифікована плата не виступає за контури радіостанції та легко розміщується в підсумку.
Далі довелося подбати, аби зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R отримав новий корпус, який би тримав шахту й захищав її та модифіковану плату від механічних ушкоджень. Джерелом матеріалу стала дюймова водопровідна ПВХ труба, яку довелося перерізати вздовж та вирівняти з використанням високої температури промислового фену. Так вийшла заготовка, яку можна бачити на фото вище.
На заготовці я розмітив загальні розміри майбутнього корпусу. ПВХ труби при нагріванні легко приймають бажані форми не гірше кайдексу. При цьому матеріал дуже слухняний та може оброблятися простими ручними інструментами: пилкою, ножем, напилком, наждачним папером тощо.
Після прискіпливого формування з використанням високих температур та обробки напилком я отримав корпус, що зображений на фото вище. Його розміри я розрахував таким чином, щоб всередині знаходилася шахта для розміщення радіостанції , а під нею ще лишалося місце для розміщення модифікованої плати, всіх конекторів та нижньої стінки, яку я виготовив з того ж розрівняного ПВХ матеріалу.
Після тривалого зіставлення шахти та зовнішнього корпусу я залишився задоволений результатом, тож далі на своє місце стала шахта з конекторами для акумуляторів та модифікована плата. Для з’єднання всіх елементів використовувався термопістолет.
Наступним кроком я зробив отвори в бічній стінці, в яких розмістилися світлодіод, що показує статус заряджання, та конектор для USB кабелю, яким заряджатиметься радіостанція. Ці отвори не вносилися в початкову розмітку, а робилися вже після формування корпусу. Для них я використовував надфілі, якими отвори розточувалися до необхідних розмірів та форми. Я також підклеїв світлодіод та конектор плати термоклеєм зсередини аби мінімізувати потрапляння пилу та вологи всередину корпусу через ці отвори. Так само на термоклей була встановлена і нижня стінка корпусу.
Завершальним етапом стало фарбування корпусу з ПВХ труби у чорний колір, після якого зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R отримав свій фінальний зовнішній вигляд. Так, місцями на корпусі помітні сліди термоклею, але зважаючи на “кустарність” виробництва такий результат мене цілковито задовольняє.
Тепер кілька слів про те, чому зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R робився саме таким.
На фото вище добре видно, що зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R, а точніше його контури, виступають за стінки радіостанції лише на п’ять міліметрів з боків, та близько сантиметра ззаду. Такі габарити орієнтовно у два рази менші, ніж настільний зарядний пристрій, з якого все починалося. Тому цей варіант легко розміщується всередині підсумку Pantac Universal Radio Pouch в вертикальній орієнтації.
Ззаду на корпусі зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R має пластиковий гачок шириною два сантиметри. Він розташований таким чином, аби не заважати монтажу радіостанції в шахту для заряджання. Справедливо це як для штатних акумуляторів на 1800 mAh, так і посилених на 3800 mAh. Тож цей зарядний пристрій можна вважати універсальним, і однаково ефективним без використання будь-яких адаптерів.
Функція цього гачка – це додаткова фіксація радіостанції всередині шахти. Для цього я використовую шоккорд, який перекидається через гачок корпусу та верхній виступ кліпси радіостанції. Як результат ваша радіостанція надійно утримується всередині, та зберігає надійний контакт з джерелом енергії навіть при активному пересуванні та підвищених рівнях фізичної активності. За бажання шоккорд завжди можна скинути з кліпси задля зміни частот чи внесення змін в налаштування. Після цього шококорд так же легко накидається назад для продовження заряджання
Загалом такий зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R дав мені можливість заряджати від одного портативного акумулятора не лише елементи живлення форматів AA та 18650, ліхтарі, акумулятори камер і таке інше, а й акумулятори моєї радіостанції Baofeng UV-5R. Тож тепер більшість моїх гаджетів в польових умовах можна підтримувати в робочому стані якомога довше завдяки USB.
Ще один позитив – це можливість постійно тримати зарядний пристрій USB для Baofeng UV-5R всередині підсумку Pantac Universal Radio Pouch разом із кабелем. Так згорнутий кабель можна зберігати в зовнішньому боковому підсумку під пістолетний магазин, а зарядний пристрій на дні основного відсіку підсумку. Все що залишається перед виходом – це встановити радіостанцію всередину шахти, накинути шоккорд на кліпсу, а інший бік кабелю приєднати до портативного акумулятора. З цього моменту радіостанція буде постійно заряджатися, а в мене менше шансів забути якийсь із необхідних компонентів.
Через компактні розміри навіть зберігається можливість слідкувати за ходом заряджання. Не останню ролу цьому відіграє бокове розміщення світлодіода та вільний простір всередині підсумку. В будь-який момент я можу опустити очі, подивитися вглиб підсумку та перевірити колір світлодіода. Якщо він червоний – заряджання ще в процесі, якщо зелений – акумулятор радіостанції заряджено повністю, тож можна від’єднати інший кінець кабелю від портативного акумулятора та повернути кабель у бічну кишеню підсумку.
Залишити відповідь