Спорядження – відкриваючи цю категорію ми б хотіли приділити увагу кільком ключовим визначенням, які будуть постійно зустрічатися вам далі.
З темою спорядження для туризму, активного відпочинку на природі та виживання пов’язано кілька визначень, які траплятимуться вам надалі. Тож, що це за визначення?
EDC
EDC (Every Day Carry) – (англ. “щоденного носіння”) – якщо просто, то це речі, без яких ви не залишаєте вашої домівки. Через погодні умови, індивідуальні особливості, професійні обов’язки, стан здоров’я тощо в кожної людини комплект цих речей відрізнятиметься. Здебільшого він включатиме повсякденні речі, на кшталт особистих документів, грошей чи платіжних карток, смартфона, окулярів, ключів, записника, письмового приладдя тощо. Багато хто також доповнює цей список речей кишеньковими ножами, ліхтарями, засобами для розведення багаття з метою покрити більшу кількість базових потреб, які ми вже перераховували в статті про пріоритети виживання. Нижче також наведений список особливостей, пов’язаних з EDC спорядженням.
- Забезпечує нормальне повсякденне функціонування й постійно повторювані дії (дістатися до роботи, придбати їжу, зв’язатися з близькими, заправити авто тощо)
- Не має певного строку автономності оскільки використовується постійно, по кілька разів на день.
- Список предметів спорядження обмежується простором кишень, супутніх аксесуарів та прийнятним зовнішнім виглядом.
Get-Home-Bag
GB (Go Bag, Grab Bag) – (англ. “сумка-хапачка”), GHB (Get Home Bag) – (англ. “сумка-додому-доставлячка”) – це визначення тісно пов’язане з EDC й на думку багатьох навіть може вважатися його частиною. Зрозуміло, що кишені не здатні вмістити все потенційно необхідне спорядження, тому рано чи пізно актуальним постає питання додавання сумки чи заплічника. Ці контейнери зазвичай вміщатимуть доповнення для вашого EDC: записник чи щоденник, планшет, ноутбук, головний убір, шарф чи рукавиці для холодної пори року тощо.
В контексті виживання GHB також може бути комплектом повсякденного спорядження, що доповнений невеликою кількістю їжі та води, які можуть знадобитися в складну хвилину. Найімовірніший сценарій застосування – дорога додому з місця роботи у випадку непередбачуваних обставин. Для прикладу, якщо ви живете в передмісті чи містечку-сателіті мегаполіса, а працюєте в його центрі, то відстань, яку ви зазвичай покриваєте за 30-40 хвилин громадським транспортом, у випадку непередбачуваних обставин може перетворитися на пішу подорож тривалістю в кілька годин. І це якщо по прямій, а якщо з певних причин доведеться йти в обхід? Тому GHB зазвичай має наступні особливості.
- 12-24+ годин автономності.
- GHB не завжди транспортується на собі, а може залишатися на робочому місці, чи переміщатися вслід за вами на авто.
- Забезпечення базових потреб організму, індивідуальних особливостей та певного рівня комфорту власника.
- Тісна взаємодія з цивілізацією та оточенням.
Bug-Out-Bag
BoB (Bug-out-Bag) – (англ. “сумка-з-міста-тікачка”) – оскільки “bug out” з англійської дослівно перекладається як “поспішно збиратися\перебиратися в інше місце”, то й відповідний комплект спорядження крутитиметься довкола ситуацій, пов’язаних з потребою швидко залишити свій населений пункт. Вони можуть бути спричинені природними катаклізмами (шторми, повені, пожежі тощо), техногенними аваріями (аварії на підприємствах, мережах постачання, об’єктах критичної інфраструктури), соціальними подіями (масові заворушення, протести, збройні конфлікти, війни) тощо. На відміну від GHB такі комплекти більш ґрунтовні, й створюються для сценаріїв з наступними особливостями.
- 72+ годин автономності.
- Відрив від цивілізації чи централізованих мереж постачання.
- Подолання значних відстаней.
Комплект типу Bug-out-Bag також може бути частиною більш розвиненого плану підготовки. Зокрема сценаріїв переходу в заздалегідь підготовлене місце на відстані від поточного населеного пункту, де вже заготовлені ресурси та підготовлені відповідні умови для подальшого перебування.
Якщо ж ви не передбачаєте повернення додому, то вміст Bug-out-Bag буде дещо видозмінюватися, й результат цих змін доречніше буде називати INCH Bag (I’m Never Coming Home Bag), що в перекладі з англійської означає “я ніколи не повернусь додому”.
Українською замість поняття BoB також часто використовуються вирази “тривожна валізка” чи “тривожний заплічник”. В українській мові, як і у випадку з виживанням, визначення ширші за змістом, й часто пов’язані з наступними двома виразами: ТВ та НАЗ.
ТВ
ТВ (Тривожна Валізка) – поняття знайоме багатьом військовослужбовцям, особливо офіцерам та членам їх родин. Саме з армії воно перейшло в ширші маси. Першочергово тривожна валізка була комплектом спорядження, що мав підтримувати військовослужбовця на випадок переміщення в інше місце несення служби на строк від трьох і більше днів. Така валізка типово складалася зі змінної білизни та одягу, консервів, особистого посуду та предметів гігієни, адміністративного та канцелярського приладдя: мап місцевості, записників, олівців, ручок, компасу тощо.
З часом схожі комплекти збиралися вже цивільним населенням, й тривожна валізка поступово перетворилася на тривожний заплічник, що за своєю суттю походить на щось середнє між GHB та BoB, які описані вище.
НАЗ
НАЗ (Недоторканий Аварійний Запас) – якщо ви автомобіліст, то добре знайомі з вимогами щодо наявності аварійних засобів в авто. Аптечка першої допомоги, вогнегасник, освітлювальні прилади тощо. Ці речі, що не запрошені 99% часу свого перебування в авто, покликані допомогти вам у випадку настання 1% – аварійної ситуації. Схожі комплекти спорядження присутні й на інших видах транспорту: в автобусах, потягах, морських та повітряних суднах.
Зменшені копії таких НАЗ комплектуються й людьми, що за покликом служби чи захоплень перебувають далеко від цивілізації: рибалками, мисливцями, альпіністами тощо. За розміром це може бути й щось дрібне як EDC, так і більше схоже на GHB залежно від тривалості виходу, кількості людей у групі та інших обставин. Але, на відміну від тих же EDC та GHB, вміст НАЗа ніколи не використовуватиметься в повсякденному житті. На те він і недоторканий, і аварійний, як говорить сама назва, щоб використовуватися виключно у випадку аварії чи непередбачуваних обставин.
Тож тепер вам відома різниця між поняттями EDC, GHB, BoB, INCH Bag, ТВ та НАЗ які надалі ще траплятимуться вам в наших оглядах та решті матеріалів категорії “Спорядження“.
Залишити відповідь