Бронезахист: з чого почати?

Бронезахист – засоби індивідуального захисту від уламків та стрілецької зброї, актуальність яких в Україні суттєво зросла.

Бронезахист: з чого почати? - secretsquirrel.com.ua

Після початку масованого вторгнення росії на території нашої держави не вщухають бойові дії. Небезпека ракетних обстрілів та повітряних атак зберігається по всій території України. Близько 30% території забруднено мінами та нерозірваними боєприпасами, на розмінування яких може піти понад 750 років. Тисячі українців приєдналися до лав Збройних Сил України та Сил Оборони й беруть участь в бойових діях, під час яких безпосередньо стикнулися з небезпекою вогнепальних та уламкових поранень. Триває мобілізація. Тому не дивно, що актуальність бронезахисту в Україні зросла не лише для військовослужбовців та правоохоронців, а й для донедавна цивільного населення.

Рівень пропозиції на ринку засобів бронезахисту все ще відстає від рівня потреби. Але не лише це створює проблеми. Бронезахист – це доволі велика та складна тема, яка потребує певних фонових знань задля правильного вибору засобів під конкретні потреби. Й цих знань часто бракує широкому загалу.

Ми вже неодноразово публікували огляди засобів захисту, різноманітних плитоносок та підсумків, проте відчуваємо потребу в висвітленні більш високорівневих питань, пов’язаних з бронезахистом: типами, матеріалами, класами, формою, розмірами, адаптацією під конкретного користувача тощо. Тому й вирішили присвятити цій темі кілька наступних публікацій.

Обирати доступну чи популярну плитоноску й вже під неї підбирати бронезахист та підсумки – це не зовсім вірний шлях, тому пропоную зробити кілька кроків назад та почати розбиратися в темі бронезахисту з початку.

Загрози

Перш ніж витрачати будь-які кошти, весь процес підбору та подальшого використання бронезахисту має починатися з детального аналізу загроз. Всі загрози оцінюйте з точки зору їх можливості (не можливі, можливі) та ймовірності (низький, середній та високий рівні).

Спершу проаналізуйте ваші обставини, види активності, найтиповіші загрози, їх можливість та ймовірність, а тоді дайте собі чітку відповідь хоча б на питання зі списку нижче.

  • Які види зброї становлять для вас загрозу: ракетні, артилерійські, мінно-вибухові, стрілецькі тощо?
  • З якою стрілецькою зброєю ви ймовірніше стикнетеся: короткоствольною чи довгоствольною?
  • Чи можете ви користуватися засобами бронезахисту відкрито, чи є необхідність їх приховувати?
  • Як часто та як довго ви носитимете засоби бронезахисту?
  • В яких умовах відбуватиметься носіння: низьких рівнів активності чи динамічного пересування?
  • Чи маєте ви певні обмеження щодо фізіологічних особливостей носіння чи ваги засобів бронезахисту?
  • Чи маєте ви певні обмеження щодо поєднання бронезахисту з іншим спорядженням?

Відповіді на ці питання можуть дещо суперечити одна одній, і це нормально. Ці суперечності надалі стануть підґрунтям для майбутніх компромісів, без яких в питаннях бронезахисту на жаль ніяк. Для прикладу, костюм сапера забезпечить вам максимальний рівень захисту, та чи ходитимете ви в ньому на цивільну роботу щодня, та чи терпітимете всі пов’язані з його використанням незручності? Це хоч і перебільшення, проте сподіваюсь ви зрозуміли до чого я веду.

Типи бронезахисту

Узагальнено весь бронезахист можна поділити на два великих типи.

  • М’який балістичний захист (МБЗ) – балістичні пакети довільної форми та розміру, що виготовляються переважно з багатошарових волокнистих матеріалів. М’який бронезахист має меншу вагу, краще адаптується під носіння на різних ділянках тіла, здатний затримувати дрібні уламки та кулі здебільшого короткоствольної зброї, може маскуватися під цивільний одяг або приховуватися під ним.
  • Жорсткий балістичний захист – пластини стандартизованих розмірів та шоломи, що виготовляються поєднанням матеріалів високої жорсткості, в’язкості та багатошарової волокнистої структури. Жорсткий бронезахист забезпечує кращий захист від куль довгоствольної зброї та більших фрагментів, проте має більшу вагу й певні обмеження щодо розміщення на тілі та приховування.

Ми ще детально говоритимемо про класи захисту та найтиповіші матеріали, що використовуються для створення цих типів броні. Поки ж можете запам’ятати, що м’який бронезахист – це здебільшого про захист від уламків та збільшення площі. Твердий бронезахист – це про захист від стрілецької зброї більших калібрів та зупинку високошвидкісних часток без збільшення площі.

Умови застосування бронезахисту

Коли повстає питання про індивідуальний бронезахист, всі чомусь одразу розшукують пластини максимально можливого класу, думаючи що це універсальне рішення на всі випадки життя. Універсальних рішень, як і “срібної кулі”, в бронезахисті не існує. І я не просто так говорив про компроміси, до яких вам обов’язково доведеться вдаватися адаптуючись під ваші потреби.

Максимальний клас захисту потрібен не всім і не всюди, адже нарощування захисних властивостей нерозривно тягне за собою збільшення ваги та габаритів, зокрема товщини. Хочете отримати вищий клас захисту без збільшення ваги – тоді вам знадобляться технологічніші матеріали, що потягне за собою зріст вартості бронезахисту. Жорсткий та габаритний бронезахист практично неможливо приховати, тому не факт, що він взагалі підходить під ваші потреби.

Також обмеження накладатимуть й умови застосування бронезахисту, що не так прямо пов’язані з його будовою чи властивостями. Не забувайте про вагу вашого захисту, час його застосування, та про рівні очікуваної активності. Фізіологія тіла дозволить простояти весь день в бронежилеті вагою 8-12 кілограмів далеко не кожному. Але навіть якщо ви й зможете, як це позначиться на ваших міжхребцевих дисках в далекоглядній перспективі? Також стояти в такому бронежилеті – це одна справа, а як щодо активного пересування: перебігати від укриття до укриття, рухатися зігнувшись чи навприсядки, змінювати рівні та положення?

Всі ці особливості використання мають бути враховані заздалегідь, ще до придбання бронеплит чи плитоноски для них. Тому пропоную переходити до детального знайомства з ключовими характеристиками броні, і в наступній публікації ми почнемо з основного – класів захисту.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *