Проникаючі поранення: перша допомога

Проникаючі поранення – пошкодження тканин і органів з порушенням цілісності їх покрову (шкіри, слизової або серозної оболонки), що характеризуються утворенням вузького раневого каналу істотної глибини і розвитком кровотечі.

У попередній статті ми говорили про помірні кровотечі, тож сьогодні продовжимо тему кровотечами, викликаними проникаючими ураженнями, які, найчастіше, виникають внаслідок первинного впливу холодної і вогнепальної зброї (колоті рани, глибокі порізи, вогнепальні поранення), а також вторинного впливу вибухових пристроїв (осколки, уламки тощо).

Як обробляти проникаючі поранення?

Проникаючі поранення: перша допомога - secretsquirrel.com.ua

Прямий тиск на рану, як у випадку з помірними кровотечами, при проникаючих пораненнях не дає помітного ефекту. Річ у тім, що глибокий канал рани, навіть при закриванні її отвору ззовні, утворює порожнину з пошкодженими судинами, в якій може накопичуватися істотна кількість крові. Аби не збільшувати об’єм крововтрати, чекаючи на повне заповнення порожнини і її згортання, у випадку з проникаючими пораненнями варто використовувати інший механізм впливу – трансляцію тиску на стінки пошкоджених судини всередині порожнини. Для передачі тиску вглиб каналу рани використовується тампонування.

Щоб успішно тампонувати проникаючі поранення варто виконати наступний алгоритм дій:

  1. Вдягніть медичні рукавички

    Медичні рукавички – обов’язковий атрибут надання першої допомоги, і особливо коли мова йде про кровотечі. Оскільки кров потерпілого може містити інфекційні захворювання (гепатит, ВІЛ тощо) вам обов’язково треба мати засоби захисту від неї.

  2. Створіть тампон

    Виберіть вільну довжину перев’язувального матеріалу і складіть невеличкою подушкою на кінчику вказівного пальця своєї руки.

  3. Розпочніть тампонування

    Вставте подушку з перев’язувального матеріалу разом із пальцем всередину каналу рани, намагаючись просунути його якомога глибше. Не виймайте палець з рани, оскільки саме він зараз здійснює тиск на ушкоджену ділянку судин, і частково блокує кровотечу.

  4. Продовжуйте тампонування

    Другою рукою виберіть ще трохи довжини перев’язувального матеріалу, і створіть аналогічну подушку на кінчику вказівного пальця другої руки.

  5. Міняйте пальці всередині каналу рани

    Просуваючи подушку вздовж каналу рани другою рукою, поволі виймайте пальця першої. Намагайтеся закривати якомога більше площі каналу.

  6. Заповнюйте канал рани

    Почергово міняючи пальці, щільно трамбуйте перев’язувальний матеріал у канал рани, аж поки весь об’єм всередині не буде заповнено.

  7. Зафіксуйте тампон всередині каналу

    Накладіть додатковий перев’язувальний матеріал і елемент тиску поверху тампону і зафіксуйте його положення.

Важливо!

Якщо елемент ураження (лезо ножа, арматура тощо) все ще знаходиться всередині рани – ні в якому разі не виймайте його! Поки предмет знаходиться всередині рани він собою закриває отвори у пошкоджених судинах, що зменшує об’єми крововтрат. Як тільки цей предмет вийняти – кров почне стікати у порожнину, утворену предметом між тканин, і доведеться тампонувати весь вільний простір.

Для посилення ефекту тампонування, вельми корисним буде використання не звичайних марлевих бинтів, а бинтів, що містять гемостатичний (кровоспинний) агент типу Z-medica Quikclot Combat Gauze Z-Fold, Celox Gauze та їх аналогів. Такі бинти окрім суто механічного впливу (притискання стінки судин та заповнення каналу рани), ще й прискорюють процес згортання крові, тим самим зменшуючи об’єм та швидкість втрат крові.

В наступній публікації ми також звернемо увагу на першу допомогу при критичних кровотечах.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *