Осьовий вузол – простенький вузол на основі ковзного, що застосовується для фіксації риболовної волосіні до котушок та мотузок до опор.
Осьовий вузол, вузол Арбор, Arbor Knot, (від англ. “Arbor” – “вісь”, центральна частина котушки, шпулі чи барабану), Stopped Loop – вузол категорії риболовних, що часто застосовується для фіксації кінця волосіні чи нитки до осі котушки.
Можливість регулювати положення обох простих вузлів, що утворюють осьовий вузол, дозволяє надійно зафіксувати волосінь до котушки при цьому мінімізуючи її марнування. Навіть при повному розкручуванні котушки постійне навантаження не дозволяє цьому вузлу розпускатися.
Як в’язати осьовий вузол
В’язання осьового вузла сильно нагадує в’язання ковзного вузла, але дещо відрізняється від нього послідовністю кроків.
- Створіть простий вузол
Виберіть необхідну довжину від краю мотузки та зав’яжіть простий вузол на кореневому її кінці.
- Пропустіть ходовий кінець крізь простий вузол
Розмістіть простий вузол в бажаному місці на кореневому кінці й частково затягніть його. Пропустіть ходовий кінець мотузки крізь простий вузол.
- Замкніть ковзну петлю
Затягніть простий вузол на кореневому кінці мотузки остаточно, затискаючи в ньому мотузку ходового кінця.
- Контрольний вузол (обов’язково!)
На відміну від ковзного вузла, де контрольний простий вузол опційний, в осьовому вузлі це обов’язковий крок. Інакше ходовий кінець просто вислизне з простого вузла при найменшому натяку на навантаження. Аби цього уникнути обов’язково в’яжіть стопорний простий вузол на ходовому кінці мотузки!
На цьому алгоритм в’язання осьового вузла завершений, але звернімо увагу на фото нижче.

Обидві петлі, що утворені ковзним (зверху) та осьовим (знизу) вузлами, та зображені на фото вище мають регульовану довжину петлі. Ключова відмінність між ними криється в кінці мотузки, який використовується для цього регулювання. У ковзному вузлі для цього використовується кореневий кінець мотузки, а в осьовому – ходовий. Попри їх візуальну схожість (особливо з використанням контрольних простих вузлів), це різні вузли, адже кореневий кінець можна вибрати навіть на кілька метрів, а от довжина ходового кінця задається на першому кроці в’язання.
Якщо ви встромите у верхню петлю ковзного вузла предмет чи опору та потягнете за кореневий кінець – то вузол схопиться довкола нього і при постійному навантаженні буде утримуватися власним тертям. Якщо ви встромите предмет в нижню петлю і потягнете за кореневий кінець – то без стопорного простого вузла ця петля розпуститься. Триматися вона буде виключно при наявності контрольного простого вузла.
Саме цим ковзний та осьовий вузли відрізняються між собою, тож пам’ятайте про цю особливість.
Если вы вставите в верхнюю петлю предмет/опору и потяните за коренной конец, то предмет в ней зажмёт, а скользящий узел при постоянной нагрузке будет удерживаться собственным трением. Если же вы вставите предмет/опору в нижнюю петлю и потяните за коренной конец – то петля у вас попросту распуститься. Держаться она будет только в том случае, если на ходовом конце присутствует контрольный простой узел. Именно этим скользящий узел и осевой узел отличаются, и об этой разнице не стоит забывать.
Залишити відповідь