Опіки – ушкодження ділянок тіла, пов’язані з сильним чи тривалим впливом на них високих температур, хімічних сполук, електричного струму тощо.

Симптоми
Залежно від глибини ушкодження тканин опіки супроводжуються наступними симптомами:
- 1-й ступінь: почервоніння шкіри, набряк, різкий біль.
- 2-й ступінь: почервоніння, утворення пухирів з прозорою чи жовтуватою рідиною, різкий біль.
- 3-й ступінь: ушкодження глибоких шарів шкіри, утворення струпів.
- 3A ступінь: змертвіння всього епідермісу та верхніх шарів дерми. При опіках полум’ям\кислотами утворюються сухі світло-коричневі струпи, під дією пари\гарячої води – білувато-сірі. Чутливість ураженої ділянки зберігається.
- 3Б ступінь: ураження шкіри й підшкірної клітковини. Утворення струпів. Відсутність чутливості ураженої ділянки. Набряк по периметру місця ураження.
- 4-а ступінь: повне обвуглення тканин аж до кістки.
Порядок надання першої допомоги
Першу долікарську допомогу можна надавати лише при поверхневих опіках (перший та другий ступені). При глибоких опіках (третій та четвертий ступені) необхідне залучення кваліфікованого медичного персоналу та може знадобитися пересадка шкіри,
Перша долікарська допомога при опіках включає наступні дії:
- Запобігання подальшому впливу термічного чи хімічного подразника (загасіть палаючий одяг, зніміть одяг, просякнутий хімічними речовинами, винесіть потерпілого з зони впливу вогню чи пари).
Інформація!
Для швидкого гасіння одягу варто в найкоротші строки блокувати доступ кисню до вогню. Для цього накрийте потерпілого тканиною високої щільності, або (якщо одяг горить на вас) збивайте полум’я обертанням тіла по землі. Ні в якому разі не бігайте якщо на вас горить одяг – це лише збільшує потік повітря до полум’я та посилює горіння.
Важливо!
Ні в якому разі не відривайте одяг, що вплавився у шкіру потерпілого! Вплавлені ділянки обріжте по контуру за допомогою ножиць чи інших підручних ріжучих інструментів.
- Для запобігання проникненню температурного ушкодження глибше в структуру тканин, охолодіть уражену ділянку використовуючи проточну воду, охолоджуючі пакети, лід тощо. Не прикладайте лід безпосередньо до місця ураження аби запобігли потраплянню інфекцій. Обгорніть джерело холоду кількома шарами матерії, після чого прикладіть до опіку. При хімічному опіку промивання рани водою також допоможе вимити часточки сполуки з ділянки ураження, чи розбавить його концентрацію.
Важливо!
Опіки, викликані потраплянням на шкіру негашеного вапна не можна промивати водою! При обробці хімічних опіків також не використовуйте сильнодіючі розчини кислот чи лугів для проведення реакції нейтралізації безпосередньо на шкірі потерпілого. Це призведе лише до додаткового ураження та больових відчуттів.
- Накладіть стерильну асептичну пов’язку для запобігання потраплянню бруду й інфекцій на ушкоджені ділянки шкіри. При високій площі ураження, яку складно закрити бинтами, – накрийте опіки відпрасованим простирадлом чи аналогічною матерією.
Важливо!
Ні в якому випадку не розтирайте опіки і уражену ділянку жирами, маслами, кремами, мазями, спиртом чи сечею. Ушкоджена шкіра дуже чутлива до будь-яких впливів, а перераховані засоби можуть лише занести інфекції.
- Для зменшення больових відчуттів постраждалому можна дати знеболюючі засоби.
- Для підтримання водно-сольового балансу після впливів високих температур рекомендовано давати потерпілому чай, лужну мінеральну воду, мінеральний розчин: харчова сода 1/2 чайної ложки і харчова сіль 1 чайна ложка на літр води.
- Забезпечте потерпілому спокій і при можливості не турбуйте його додатковими переміщеннями, перевертаннями, перев’язками тощо.
Важливо!
При глибоких опіках варто забезпечити потерпілому спокій і в максимально короткі строки доставити його до медичного закладу, де буде проведене кваліфіковане обстеження, і надано подальше медичне обслуговування.
Джерела та пов’язаний контент
medsanbat.info – Опiки
Инструкция по оказанию первой доврачебной неотложной помощи пострадавшим
Первая медицинская помощь при ожогах
Залишити відповідь