Безпечне поводження з ножем

Безпечне поводження з ножем – слідування простим правилам для пониження травматизму при використанні цього інструменту.

Безпечне поводження з ножем - secretsquirrel.com.ua

За частотою використання в польових умовах ніж – це чи не найпоширеніший вид інструменту. Після розпилювання деревини пилкою він найчастіше використовується другим. Тому й про безпечне поводження з ножем говоритиму в другу чергу.

Цей матеріал навряд чи стане відкриттям для тих, хто має багатий туристичний досвід, чи хто повсякдень користується ножем в польових умовах. В першу чергу, він буде корисний тим, хто береться за інструмент не так часто, чи тільки почав цікавитися що ж таке безпечне поводження з ножем.

Безпечне поводження з ножем - secretsquirrel.com.ua

Як і у випадку з пилкою, з метою зробити ваше поводження з ножем якомога безпечнішим дуже раджу не забувати про рукавиці. Вони захистять ваші руки від найпоширеніших видів травм, пов’язаних з обробкою деревини: порізів, подряпин, проколів, скалок тощо. Окрім цього вони поглинають піт з долоней, тож шанси ковзання інструменту в руках від цього суттєво знижуються. Рукавиці – витратний матеріал, який завжди можна замінити на відміну від шкіри, яку у випадку пошкодження вам доведеться лікувати.

Тож якщо у вас ще відсутні робочі рукавиці – виправте це негайно, ваші руки вам за це подякують. А ми тимчасом зануримося у безпечне поводження з ножем.

На жаль, раз за разом мені доводиться спостерігати наступну картину. За потреби загострити кінець гілки люди хапаються за неї, впираються ліктем собі у бік, присідають на коліна на тому ж місці, беруть ножа в іншу руку та починають тесати чи різати перед собою. Все наче добре: і сидіти зручно, і гілку тримати легко, і ножем працювати можна.

Важливо! На цьому фото симулюється порушення техніки безпеки. Не відтворюйте в реальному житті!

Але мало хто задумується над тим, що така поза порушує правило “трикутника смерті”. В тому трикутнику, що утворюється вашими стегнами в такій позі, окрім “фамільних скарбів” з концентрацією дрібних судин, на внутрішній поверхні стегон проходять дві пари магістральних артерій та вен. Середній діаметр кожної з них – 8-11 мм. Для кращого розуміння розмірів гляньте на кінчик свого мізинця – це його приблизний діаметр.

Тож якщо ви перестараєтесь із зусиллям, чи ніж випадково зіскочить з гілки, шанси втрапити його лезом чи вістрям прямо в ці судини доволі високий. Пошкодження магістральних судин – це гарантована кровотеча з загрозою для життя! І добре якщо це станеться під час пікніку з лісопарку вашого міста, куди безперешкодно може дістатися машина швидкої допомоги. А що коли до найближчої станції рятувальної служби вас треба день спускати з гори? Тож не випробовуйте долю й одразу забудьте про цей спосіб використання ножа. З тієї ж причини не витирайте лезо ножа об стегна.

Безпечне поводження з ножем - secretsquirrel.com.ua

Натомість краще скористайтеся наступним способом. Впріться рукою, яка тримає ніж, в стегно та розташуйте лезо з його зовнішньої сторони. Принципова відмінність цього способу полягає у тому, що рука з ножем фіксується там статично. Замість рухати руку з ножем, в цьому випадку ви будете тягнути деревину на лезо ножа. Вістря і лезо ножа при цьому винесені за межі “трикутника смерті”, і навіть якщо ніж зіскочить з гілки вони не потраплять вам у судини. Цей спосіб зручний для тонких та коротких гілок.

Схожим чином можете також присісти на одне коліно, а інше виставити перед собою. Обух ножа при цьому впріть в переднє коліно, а лезо направте назовні від “трикутника смерті”. Рука з ножем так само статично буде утримуватися перед коліном, а деревину доведеться підтягувати на лезо іншою рукою.

Якщо ж гілка доволі важка чи довга для того, щоб підтягувати її до себе однією рукою – можна використати альтернативний спосіб.

Безпечне поводження з ножем - secretsquirrel.com.ua

Притисніть руку з ножем до грудей так, щоб лезо було спрямоване назовні від вас. Впріться руків’ям ножа собі в груди та статично утримуйте цю руку. Іншою рукою візьміть кінець гілки та тягніть її кінець поперек леза ножа. Рухатися при цьому має лише ваша рука з гілкою, чи весь корпус з впертою у нього рукою, яка утримує ніж.

Подібні методи з упором ножа в частини тіла дозволяють краще дозувати зусилля, видаляти великі фрагменти деревини, а також зменшують ймовірність його зіскакування. Їх варто зробити основою вашого безпечного поводження з ножем, оскільки вони суттєво знижують ймовірність травмуватися.

Безпечне поводження з ножем - secretsquirrel.com.ua

І ще кілька слів про дрібні операції. Якщо лезо затисло, чи ви наштовхнулися на сучок – це не означає що треба виймати лезо й намагатися проскочити це місце рублячим рухом. Сучок при цьому ви пройдете, хоча й з ризиком пошкодити лезо. Але через велике зусилля і швидкість ваша рука з лезом продовжить рух по інерції, підвищуючи ваші шанси пошкодити себе чи навколишніх людей.

Доречніше буде залишити лезо в деревині й допомогти собі великим пальцем іншої руки, знову використовуючи його як упор. Можна також змінювати кут нахилу леза, поступово зрізаючи сучок з різних сторін.

Знання наступних правил також дозволить вам уникнути травм та підніме ваше безпечне поводження з ножем на вищий рівень.

  • Тримайте ніж чистим та гострим. Ви, певно, чули вираз що “Гострий ніж безпечніший за тупий”. Гострий ніж ріже сам: без необхідності впиратися чи вкладатися, а також різати з надмірним зусиллям. Тож ймовірність травмуватися з ним в рази менша. З гострим ножем ви також менше втомлюєтесь, тому що він виконує завдання за одне проходження там де тупому знадобиться кілька. Тож раджу подумати про інструменти підтримки гостроти вашого ножа в польових умовах.
  • Ховайте ніж у піхви. По-перше, так ви зменшуєте шанси його забути чи загубити. По-друге, ні ви самі, ні хтось з ваших супутників не наштовхнеться на нього. Не встромляйте ніж в дерева чи дрова, та не кладіть його на землю.
  • Забезпечте безпечний периметр при роботі з ножем. Знаходьтеся на відстані не менше витягнутої руки від інших людей та об’єктів при використанні ножа. Таким чином ви нікого та нічого не пошкодите, навіть якщо рука зіскочить.
  • Тримайте аптечку поряд. Про всяк випадок знайте де знаходиться ваша аптечка коли працюєте з ножем чи іншими гострими інструментами. Бажано також щоб це був не просто пластир на випадок скалок чи подряпин, а щось типу Blow-out Kit з засобами протидії суттєвішим кровотечам.

Як бачите, безпечне поводження з ножем це не так складно. Просто кілька корисних порад, яким варто слідувати при використанні цього виду інструменту.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *