Висотне спорядження: база

Висотне спорядження – обов’язкові компоненти, які знадобляться вам для роботи на висоті.

При згадуванні “висотного спорядження” більшість з нас одразу уявляє мотузки, карабіни, спускові та страхувальні пристрої, а то й специфічніші види спорядження для скелелазіння, спортивного та промислового альпінізму, спелеології, арбористики тощо.

Але нам би хотілося спершу звернути увагу на менш специфічне, але від того не менш важливе базове спорядження для робіт чи дозвілля на висоті.

Ми ще дістанемося до цікавинок, але сьогодні розпочнемо з PPE (від англ. Personal Protective Equipment – “індивідуальне захисне спорядження”), яке знадобиться вам ще раніше, ніж ви дістанетесь до мотузок, вузлів та спеціалізованого “заліза”.

Высотное снаряжение: база - secretsquirrel.com.ua

На фото вище зображені ті предмети, які на нашу думку мають стати вашою першою та обов’язковою лінією захисту при роботі на висоті. Як бачите, це:

  • Щільний одяг – на відміну від поширеного зображення скелелазів у різного роду майках та велошортах, якщо ви плануєте працювати на висоті в умовах міста чи на природному рельєфі, то вам потрібні будуть щільні штани та куртки з довгими рукавами. Місто повниться бетоном, цеглою, склом, металоконструкціями, а на схилах привселюдно присутнє каміння, колючі чагарники й інші неприємності, що загрожують вам подряпинами, забоями та іншими дрібними ушкодженнями. Можна придбати спеціалізований одяг, типу штанів AMCS-Pants чи куртки AMCS-Jacket від P1G-Tac, але й просто щільного одягу буде достатньо.
  • Взуття – скельні туфлі принагідні для скеледромів чи для спортивного скелелазіння, але на початкових етапах я раджу користуватися зручними для вас кросівками чи черевиками. Основна вимога до них – підошва, що не буде ковзати, та дозволить вам впевнено себе почувати як на ґрунті, так і на камені чи бетоні. До скельних туфлів ви ще дістанетесь згодом, коли навчитеся лідирувати на скельних маршрутах. На фото вище зображені черевики LOWA Zephyr Mid GTX, але обирайте зручне для вас взуття, що запобігатиме травмуванню.
  • Індивідуальна страхувальна система (ІСС) – це обов’язковий елемент індивідуального висотного спорядження, що також відомий під назвами “система”, “обв’язка” та “harness”. Це критичний елемент страхувального ланцюга, що з’єднуватиме ваше тіло з мотузками та іншими його компонентами. Так, в екстрених випадках ІСС можуть замінити евакуаційні пояси (rigger’s belt), косинки чи обв’язки з допоміжного шнура, але за рівнем надійності та комфорту тривалого користування жоден з цих варіантів не порівняється з промисловою індивідуальною страхувальною системою. В моєму випадку поки що це Petzl Corax з фото вище.
  • Шолом – ще один обов’язковий елемент захисту на висоті. Навіть не думайте підкорювати висоту без нього, і нижче я ще окремо розкажу чому. На разі я використовую репліку шолома OpsCore FAST від Element, семиміліметрової товщини якої достатньо для такого застосування.
  • Захист очей – під час роботи з мотузкою ви обов’язково будете дивитися вертикально вгору. І щойно ви підведете голову ваш шолом одразу перестане захищати ваші очі від потрапляння пилу та дрібних фрагментів. Тому я рекомендую вдягати окуляри щоразу як ви одягаєте шолом. Так ви захистите не лише голову, а й очі. Для цього в пригоді стануть окуляри ESS Rollbar з фото вище, чи будь-який інший аналог з полікарбонату.
  • Рукавички – в спортивному скелелазінні ви здійматиметесь без них, а от при спусканні вони захистять ваші руки від тертя об мотузку та від опіків. Також рукавички дуже доречні в місті з його засиллям бетонної кришки, скла, арматури та інших металоконструкцій. Для цих потреб зручно користуватися Active Shooting Gloves (ASG)від P1G-Tac з фото вище, але вибір, як завжди за вами.
  • Вуса самострахування – це, хоча вже й спеціалізоване спорядження, але я додам його до цього списку, тому що вони індивідуальні. Працювати на висоті без власних вусів самострахування так же небезпечно, як і без шолома. І ми ще розкажемо як виготовити їх в окремій публікації.

А поки розгляньмо деякі з цих елементів спорядження дещо детальніше.

Шолом

Высотное снаряжение: база - secretsquirrel.com.ua

Всупереч поширеній думці, шолом в альпінізмі, скелелазінні й роботі на висоті потрібен зовсім не для того, щоб швидко “зібрати мізки” при падінні на горизонтальну поверхню. Необхідний він для захисту голови від ударів об вертикальні поверхні у випадку зривів, і від предметів, що падають на вас згори.

У вертикальному світі будь-який, навіть дрібний предмет (камінь, бовт, випущений карабін тощо) прискорюється силою тяжіння. Вони здатні завдавати критичних пошкоджень, тож шолом має вдягатися обов’язково. Лише уявіть, що на скельному маршруті вам доведеться страхувати лідера, з-під ніг якого в будь-який момент може вилетіти камінь, а ви стоятимете при цьому на страхувальній станції рівно нижче нього. Також можете уявити собі пошкодження, яких може завдати випущена з висоти десятого поверху жменя бовтів, тож в обов’язковості шолома у ваше висотне спорядження ви більше, сподіваюсь, не сумніватиметесь.

Зовсім не зайвим у вашому шоломі буде також можливість фіксації налобного ліхтаря. Це, хоча й не обов’язкова вимога, але походи та скелелазіння часто починаються коли ще темно, й завершуються коли вже темно. Робиться це для того, щоб пройти найпротяжніші чи найнебезпечніші ділянки маршрутів ще в світлу пору доби.

Місто також повниться місцями куди сонячне світло не проникає навіть вдень. І якщо ви підводилися вгору коли ще було світло, це зовсім не значить, що воно досі буде коли ви спускатиметесь донизу. Мені доводилося спускатися мотузкою під час “Саламандри 3” у сутінках, і я дуже жалкував, що в кріпленні на моєму шоломі тоді був відсутній мій PrincetonTec Remix Pro MPLS.

Індивідуальна страхувальна система

Высотное снаряжение: база - secretsquirrel.com.ua

На сьогодні висотне спорядження повниться різноманітними індивідуальними страхувальними системами (ІСС). Часто вони спеціалізовані під конкретні види активності: спортивний альпінізм, промисловий альпінізм, арборизм, канйонінг тощо. Але, не вдаючись в виробників, особливості конструкції та матеріали, їх можна грубо розділити на нижні, верхні та повні. Нижні кріпляться довкола тазу, верхні – довкола грудної клітини, а повні – одночасно на тазу та на грудній клітині.

Повні системи, як правило, надійніші та мають кілька точок, що здатні витримувати зриви, а також краще пристосовані під тривале зависання, позиціювання та тривалу роботу на висоті. Але за це доводиться платити надмірною вагою, й потрібні вони далеко не всім.

Тому, на початкових етапах раджу звертати увагу на універсальні спортивні нижні системи, а вже з накопиченням досвіду розглядати спеціалізовані продукти. До того часу ви вже знатимете які конструктивні особливості матимуть для вас значення надалі.

Нижні страхувальні системи зі стегновими петлями, що не регулюються, зазвичай дешевші. Проте краще розглядайте системи з петлями, стегнові петлі яких регулюються. Вони зручніші при використанні, гнучко підлаштовуються під конкретного користувача, а також під сезонний одяг, що дозволить користуватися ними круглий рік.

Купуючи індивідуальну страхувальну систему обов’язково звертайте увагу на відповідність стандартам, зокрема EN12277 type C, EN813, UIAA й за можливості спробуйте приміряти її в магазині. Так ви зможете переконатися, що вона відповідає вам за розміром, а запасу регулювання достатньо для використання з сезонним одягом та додатковим спорядженням. Також обов’язково спитайте чи замкнена вертикальна петля вашої системи, що з’єднує ремінь та стегнові петлі, здатна витримувати розривні навантаження. У більшості західних брендів, зокрема Petzl, Black Diamond (DB), Climbing Technology (CT), Rock Empire, Singing Rock, Salewa, Arc’teryx тощо, центральна петля є опорною (weight rated), що не є обов’язковим для вітчизняних виробників (Travel Extreme, First Ascent, Vento тощо), тож будьте обережні!

Пізніше ми ще повернемось до страхувальних систем з фото вище, та їх особливостям, а в наступній статті розглянемо висотне спорядження та його “м’яку” частину.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *