Трекінгові палиці – сучасна альтернатива дорожнім посохам, що зустрічаються сьогодні дедалі частіше. Що ж лежить в основі їх популярності?
Читаючи про трекінгові палиці в мережі Інтернет, чи на вітринах профільних крамниць, ви неодмінно наштовхнетеся на ряд переваг, які вони покликані вам забезпечити. Зокрема:
- Зниження навантаження на коліна та тазостегнові суглоби, особливо при перенесенні важких вантажів, шляхом перерозподілу частини ваги на руки та плечі. За деякими розрахунками вони складають близько 25%, що при множенні на тисячі кроків веде до суттєвої економії зусиль. Тож ви рухатиметесь з меншим напруженням, менше стомлюватиметесь та зможете рухатися довше, і з вищим темпом.
- Підвищення стійності на м’якому, сипучому та слизькому ґрунті, нахиленій поверхні. З палицями ваші руки замість просто звисати з плечей стануть додатковими точками опори. Це допомагає тримати баланс при подоланні складних ділянок місцевості, водних та інших перешкод.
- Стимулювання кровообігу верхньої частини тіла шляхом включення її в рух. Якщо ви довго ходили під важким заплічником без використання палиць, тоді вам знайоме відчуття затікання плечей та рук. Частково воно викликане тиском лямок заплічника на плечі, а частково й тим, що вся кров направляється в ноги, що постійно перебувають у русі. Тож палиці включать в цей рух ще й руки, краще насичуючи їх кров’ю.
Що правда, для отримання цих переваг повною мірою, вам доведеться використовувати трекінгові палиці коректним чином. І як раз на цьому етапі у вас можуть виникнути певні проблеми, що призведуть до неефективного застосування. Тож я зупинюся на їх ефективному застосуванні окремо.
І почну з першого одкровення – трекінгові палиці на рівнинній місцевості та без використання заплічника вам не потрібні. Хіба що ви хочете відкрити для себе ще один спосіб фітнесу, що називається nordic walking або скандинавська ходьба. Тому по рівнині ви абсолютно спокійно можете нести їх ззовні заплічника, що і показано на фото вище.
Аби палиці під час руху не випали, я зазвичай пропускаю їх під компресійними стропами заплічника, а нижню стропу спрямовую крізь петлі палиць.
Говорячи про петлі для рук, варто згадати про одну розповсюджену помилку – неправильне використання петель чи темляків. Чомусь більшість нових користувачів вставляють руки у петлі в напрямку зверху-донизу, після чого щільно затягують петлі довкола кистьового суглоба, що не є правильним. Як і з гірськолижними палицями, руки в петлі варто вставляти в напрямку знизу-догори, а довжини петлі має бути достатньо, аби вона проходила між великим та вказівним пальцями, а долоня притискала петлі до палиці, як це зображено на фото вище.
Пов’язано це із тим, що при такому хваті куди менший ризик травмуватися якщо ви випадково втратите рівновагу чи впадете, й ваші руки досі залишаться в петлях палиць. На лівій половині верхнього фото я намагаюся продемонструвати цю ситуацію з використанням неправильного хвату. Як можна бачити, при такім падінні, палиця – це важіль, зусилля якого може бути достатньо аби вивернути вам великий чи інші пальці, особливо якщо падіння буде неочікуваним чи різким. На правій половині фото добре видно, що при використанні правильного хвату, рука лишається вільною, що й знижує ризик травми. Так ви навіть можете вільно спертися на руки при падінні, а палиці залишаться висіти на ваших кистях, обернувшись на петлях.
Для правильного розподілу ваги та навантажень довжина ваших палиць має бути налаштована таким чином, щоб рука, яка утримує палицю, була зігнутою в лікті під кутом близьким до 90 градусів (див. фото вище.)
Дуже часто під час ходьби палиці переставляються попарно (права нога – права палиця), що є помилкою. Такий спосіб жодним чином не покращує баланс. Правильно переставляти протилежні кінцівки (права нога – ліва палиця), що забезпечує вам дві діагональні точки опори, й дозволяє зміщуватися в напрямках вперед-назад, а також в боки. Якщо не вірите – зверніть увагу як ваші домашні улюбленці переставляють кінцівки: права задня лапа одночасно з лівою передньою лапою. Так само природним чином рухаються ваші руки й ноги без палиць. Тож підтримуйте такий же порядок і з ними. Так, він може тимчасово порушуватися, особливо на складних ділянках місцевості, але намагайтеся повертатися до нього якомога швидше.
Щодо розміщення палиць відносно ваших ніг, то намагайтеся втикати їх в ґрунт приблизно на рівні носків передньої ноги. Палиці можуть відставати від вас, чи йти на рівні, але в жодному разі не мають випереджати ваш крок, інакше вони просто гальмуватимуть вас. Не зайве буде тримати їх дещо під кутом і трохи позаду себе. Так уколи палицями в ґрунт прискорюватимуть ваш рух.
Ширина розміщення палиць буде залежати від того, наскільки нестійка поверхня якою ви пересуваєтесь. Чим важче втримати баланс – тим ширше розводяться палиці. На стійких поверхнях тримайте їх якомога вужче, аби не чіплятися ними за рослинність чи предмети оточення.
Куди актуальніше й цікавіше використовувати палиці на похилій місцевості, тож розгляньмо кілька типових ситуацій і тут.
Під час руху вгору по схилу, особливо тривалому, не зайвим буде вкоротити довжину палиць, якщо така можливість закладена конструктивно. Просте правило для таких випадків – ваші кисті не мають тривалий час знаходитися вище рівня серця (див. фото вище), інакше руки почнуть терпнути та затікати.
Якщо схил короткий, чи його кут постійно змінюється, кожен раз зупинятися й змінювати довжину палиць не дуже зручно, тож можете вивільнити руки з темляків й перехопитися ними дещо нижче руків’їв на комфортному для себе рівні (див. фото вище). До речі, саме з цієї причини деякі палиці мають подовжені руків’я з піни чи корку. Зроблено це для того, щоб не страждала якість зчеплення при таких перехватах, а ваші кисті не мерзли від контакту з металом.
Під час руху вверх трекінгові палиці – це ваші особисті переставні поручні. Ви встановлюєте їх там, де вам потрібно, й витягуєте свою вагу та вагу заплічника не лише ногами, а й за допомогою великих м’язів рук, грудей та спини. Тут як раз і з’являтиметься відчутний ефект розвантаження колін та стегон. Переставляти палиці можна діагонально (права нога – ліва палиця), або ж одночасно (сильний поштовх одночасно ногою і двома палицями), що вельми актуально при збільшенні ваги вантажу чи кута нахилу поверхні.
При русі вздовж схилу (рух траверсом) палиці теж можна підрегулювати відповідно до домінантного кута. Палиця, що знаходиться нижче по схилу має бути довшою. Якщо ж траверс короткий, то можна перехопитися ще одним способом, що зображений на фото вище.
При такому русі ви використовуєте палиці вже не як поручні, від яких можна відштовхнутися, а як точки опори, що дозволяють підтримувати рівновагу. На дуже сипучих чи слизьких ділянках палиці також можна використовувати як щуп для перевірки стану грунту попереду та нижче себе. Вагу на нижню палицю варто переносити вже після того, як ви знайшли стійку поверхню, а до того можна спиратися на ноги та палицю, що знаходиться вище по схилу.
Та ж техніка застосовується й при спуску зі схилу. Палиці при цьому варто подовжити, якщо це можливо, або перехопити їх вище руків’їв. Зі збільшенням кута нахилу, чи коли рухатися траверсом не має можливості, й особливо якщо у вас за спиною суттєва вага – рухайтеся приставним кроком, повернувши коліна боком до схилу. Нижньою палицею ви промацуєте шлях, верхньою утримуєтеся на схилі. Спуск відбувається підгинанням коліна передньої ноги та ліктя задньої руки, після чого задня нога переставляється на місце передньої. В таких ситуаціях ви відчуєте полегшення від можливості переносити вагу на руки, інакше б ноги швидко втомлювалися під важким тягарем.
Крім того, що трекінгові палиці варто використовувати за прямим призначенням, вони придатні ще й в широкому спектрі альтернативних застосувань. Одне з них – можливість використовувати їх як опори для зведення різноманітних видів укриттів з пончо чи туристичними тентами. Про деякі з них я вже розповідав у категорії “Укриття“. Також телескопічні палиці підійдуть в якості імпровізованих витяжних шин (traction splint) при переломах, стійок для сушіння білизни, вудок, підвісів тощо.
Трекінгові палиці доволі універсальний елемент спорядження, а способи використання обмежуються лише вашою винахідливістю.
Залишити відповідь