Швайковий вузол – один зі способів обв’язати мотузку довкола предмета.
Швайковий вузол, він же Marline Spike, Boat Knot тощо – вузол з категорії морських, що отримав назву від такелажного інструменту під назвою “Швайка“. Це конусоподібний металевий стрижень довжиною до 30 сантиметрів, з головкою на одному кінці й загостренням на іншому. На флоті він використовувався як велике шило при роботі з плетеними мотузками з натуральних волокон. За часів парусного флоту цей інструмент дозволяв розпускати канати більшого діаметра на складові для приєднання шнурів меншого діаметру, зрощування кінців мотузок, створення сплесенів тощо.
В англійській мові цей інструмент отримав назву Marlinspike через зовнішню подібність з носовим відростком риби марлін. Тож вираз “Marlin Spike” може використовуватися як на позначення швайки, так і вузла в якому вона бере участь.
Як в’язати швайковий вузол
Цей вузол можна як на кінці розвантаженої мотузки, так і посередині навантаженої, особливо коли немає доступу до її кінців. Аби вас не заплутувати я покажу в’язання вузла ближче до краю, але в середині мотузки все буде відбуватися дуже подібно.
- Оберіть місце на мотузці
Визначте місце на мотузці де б ви хотіли зав’язати швайковий вузол.
- Створіть петлю
Складіть мотузку так, щоб ходовий кінець проходив над кореневим й утворював тим самим петлю. Якщо ви в’яжете вузол на середині мотузки, то для цього доволі зручно братися за мотузку рукою й повертати її на 180 градусів.
- Створіть виток ходового кінця
Складіть ходовий кінець мотузки витком і пропустіть його в утворену петлю.
- Заблокуйте виток всередині петлі
Щоб виток ходового кінця не вискочив з петлі назад вставте в нього швайку. Оскільки відповідного морського інструменту в мене немає, то на фото нижче я використовую кілок від намету. Роль швайки також може виконувати гілка й будь-який інший предмет, який ви захочете зафіксувати до мотузки.
- Виберіть надлишок мотузки та відрегулюйте.
Потягніть за ходовий та кореневий кінці в протилежні сторони, щоб затягнути швайковий вузол. За потреби розташуйте вузол та предмет в потрібному місці й остаточно затягніть вузол.
Тепер, коли алгоритм в’язання вам вже знайомий, поговоримо трохи про застосування швайкового вузла. На флоті він поширено використовується для передачі інструментів та предметів людям, які працюють на щоглах чи за бортом. Крім того його використовують й для затягування інших вузлів. Коли ви тягнете мотузку голими руками, при суттєвому зусиллі вона починає швидко пошкоджувати ваші руки. Швайка та швайковий вузол натомість можуть допомогти вам отримати металеве руків’я в будь-якій точці мотузки. Тягнути за неї ви можете навіть з більшим зусиллям без пошкоджень для власних долонів.
Для табірних потреб швайковий вузол можна використовувати для натягування мотузки, через яку перекидається пік вашого тенту чи укриття. Зав’яжіть швайковий вузол та пропустіть виток ходового кінця крізь люверс в куті тентуі тоді лише вставляйте швайку. Так ви отримаєте надійний спосіб фіксації кута тента до мотузки. Цей вузол також легко розв’яжеться навіть після сильного розтягування. Все, що вам потрібно – це витягти швайку чи її замінник з вузла.
Крім цього, швайковий вузол можна використовувати для підвішування предметів в таборі: столового приладдя, посуду з ручками, інструментів тощо. Якщо замість швайки використовувати гілку відповідної довжини, то вона може легко стати вішаком для верхнього одягу чи підвісу для заплічника в осінньо-зимовий період, коли вам бракує бажання ставити ці речі у грязюку чи сніг.
Якщо ж ви не вставите у швайковий вузол ніякого предмета, то ви отримаєте ковзну петлю. Якщо ж замість предмета ви пропустите в виток сам ходовий кінець – можна отримати булінь або бесідковий вузол. Через таку універсальність швайковий вузол нерідко застосовують як складову інших вузлів чи систем для розтягування мотузки, як, наприклад, бурлацька петля.
Залишити відповідь