Булінь ходовим кінцем

Булінь ходовим кінцем – найрозповсюдженіший спосіб в’язати цей функціональний вузол, що дозволяє отримати петлю мотузки, що не затягується самостійно.

Раніше я неодноразово натрапляв на вислів “Якщо можете вивчити лише один вузол – вчіть булінь”. Тож пропоную цим і зайнятися.

Свою назву булінь, або bowline (bow – англ. “ніс корабля, бак”, line – англ. “мотузка, нитка”) отримав через застосування для фіксації нижнього краю квадратного вітрила на кораблях епохи вітрильного флоту. Ще одне поширене флотське застосування – підв’язування дошки на якій членів екіпажу підіймали на щогли, або вивішували за борт корабля задля їх обслуговування. Це використання дало вузлу ще одну альтернативну назву – бесідковий вузол.

Незалежно від назви й походження, булінь часто застосовують для створення петель фіксованої довжини, що не будуть затягуватися. Також він використовується для кріплення мотузки до жердин, кілець або для обв’язування довкола дерев чи стовпів для створення опорних точок (anchor point), для обв’язування людей під час порятунку з води, а іноді навіть для зв’язування кінців мотузки.

Тому булінь здатний частково замінити собою велику кількість спеціалізованих вузлів. Не останню роль в цьому грає і той факт, що булінь не сильно затягується під навантаженням і легко розв’язується після її зняття.

Як в’язати булінь ходовим кінцем

Аби зав’язати булінь ходовим кінцем доведеться виконати наступну послідовність дій.

 1. Створіть виток мотузки

  Знайдіть вільний кінець мотузки та складіть його витком, повернувши ходовий кінець до корінного.
  Булінь ходовим кінцем - secretsquirrel.com.ua

 2. Створіть петлю

  На кореневій частині витка створіть петлю таким способом, щоб мотузка в цій петлі проходила над кореневим кінцем у місці перетину.
  Булінь ходовим кінцем - secretsquirrel.com.ua

 3. Пропустіть ходовий кінець крізь петлю

  Пропустіть ходовий кінець крізь утворену петлю в напрямку знизу-догори.
  Булінь ходовим кінцем - secretsquirrel.com.ua

 4. Обнесіть ходовий кінець довкола кореневого

  Обігніть ходовим кінцем мотузки її кореневий кінець та поверніть його назад у петлю.Булінь ходовим кінцем - secretsquirrel.com.ua

 5. Виберіть вільну мотузку та відрегулюйте

  Потягнувши за ходовий кінець виберіть надлишкову довжину мотузки й за потреби відрегулюйте вільну довжину ходового кінця та петлі. Намагайтеся не залишати “хвіст” коротший ніж ширина вашої кисті. Ваш булінь завершений.
  Булінь ходовим кінцем - secretsquirrel.com.ua

Задля простоти запам’ятовування послідовності в’язання вузла булінь ходовим кінцем часто застосовується мнемонічна техніка, що розповідає історію про кроля. Кріль (ходовий кінець) вистрибує із нори (петлі кореневого кінця), біжить довкола дерева (кореневого кінця) і стрибає назад у нору (петлю). Тож якщо цей спосіб простіший вам для запам’ятовування – можете користуватися і ним.

Зверніть увагу, що на коректно зав’язаному вузлі, ходовий кінець виходить з петлі на внутрішньому радіусі. Якщо ходовий кінець виходитиме на зовнішньому радіусі петлі – ваш вузол зав’язаний невірно, і може поповзти при зовнішньому терті, чи від чіпляння мотузки об перешкоди. Задля протидії ковзанню ходового кінця можна застрахувати його простим вузлом, а ще краще половинкою грейпвайна.

Якщо булінь використовується для кріплення мотузки довкола опори під час спускання чи інших висотних робіт – контрольний простий вузол на ходовому кінці – це обов’язковий елемент! Варто також пам’ятати, що булінь погано витримує ривкові навантаження, що лише підкреслює необхідність контрольного вузла на ходовому кінці.

Як я вже згадував, булінь ходовим кінцем дозволяє створити статичну петлю фіксованої довжини, яка не затягуватиметься. За потреби цю петлю можна використати для створення ковзної петлі (так званий ковзний булінь, чи running bowline). Для цього достатньо зав’язати вузол булінь ходовим кінцем та пропустити кореневий кінець мотузки крізь завершену петлю буліня.

Результатом буде петля, що вільно ковзає вздовж кореневого кінця мотузки й має безліч застосувань. Одне з них – використання мотузки для створення пасток для ловлі птахів чи тварин, але цьому питанню ми ще присвятимо увагу окремо.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *