Обвуглена тканина (англ. char cloth) – матеріал, що здавна використовується як трут для розпалювання вогню. За рахунок структури з дрібних волокон цей матеріал добре схоплює та утримує ікри з кресал. За належного надходження кисню та сухості тканини вона миттєво спалахує, дозволяючи перенести полум’я на розпал.
Найпростіший спосіб отримати обвуглену тканину – взяти шматок матерії, підпалити її та збивати полум’я по ходу її прогорання. При всій своїй простоті цей спосіб має суттєве обмеження – нерівномірність прогорання, яке залежить від температури горіння, часу контакту, а також щільності матеріалу. Тому обвуглена тканина, отримана цим способом, буде мати низьку якість.
Ми ж зацікавлені підвищити свої шанси на розведення вогню, тому будемо використовувати інший метод. Ним я ділитимуся нижче, а поки коротко зупинюся на компонентах, необхідних для нього.
По-перше, нам знадобиться металевий контейнер. Цей контейнер ми будемо класти в вогонь, тож пластик тут не підійде. Звертайте увагу в бік банок від консервів чи напоїв, або бляшанок від цукерок та льодяників. Головна умова – вони мають щільно зачинятися, й мати мінімум щілин, які сполучають внутрішній простір з навколишнім середовищем. Я для цих цілей дещо модифікував банку від льодяників, але це тема для окремої статті.
По-друге, вам знадобиться матеріал для обвуглювання. Найкраще для цієї мети підходять натуральні тканини. Синтетика, нагадаю, під дією температури плавиться, а не обвуглюється. Тому найдоступнішим матеріалом, певно, буде бавовна, знайти яку легко можна в наступних виробах: постільній білизні (простирадла, наволочки тощо), натільній білизні (сорочки, футболки, шкарпетки), банданах, шемагах тощо. Ще одне джерело – джинси, лише переконайтеся, що вони на 100% складаються з бавовни, й не мають додавання спандексу чи іншої синтетики.
Але, перш ніж ви почнете думати якими джинсами чи футболкою пожертвувати, нагадаю вам про ще одне джерело 100% бавовни, яке я використовую найчастіше. Вата – 100% натуральна вибілена бавовна, без будь-яких додатків чи фарбників. А ватні диски вже навіть попередньо сформовані в порції необхідного розміру. Навіть різати власноруч нічого не доведеться, а знайти їх за прийнятну вартість – взагалі не проблема.
По-третє, джерело високої температури, яким може стати багаття, спиртова чи дров’яна пічка, газова туристична конфорка тощо.
Компоненти обговорили, тож переходимо до процесу, результатом якого стане обвуглена тканина високої якості.
- Наповніть бляшанку ватними дисками
Помістіть ватні диски всередину бляшанки. Набивати її доверху не потрібно. Залиште трохи вільного простору, аби не виникала компресія матеріалу, яка зазвичай блокує доступ повітря. Це дозволить дещо прискорити процес, а обвуглена тканина вийде якіснішою.
- Закрийте кришку
Накрийте бляшанку кришкою так, аби отвір, який попередньо було зроблено в корпусі, лишився відкритим. Цей отвір надалі дозволятиме газам, які утворюються в ході обвуглення, виходити назовні.
- Поставте бляшанку на вогонь
Перемістіть бляшанку до джерела температури. Підготовка матеріалів для цієї статті припала по часу на тестування пічки LSA Bushcraft Outdoor Mini, тож на фото я використовую її. Для тих же цілей підійде й звичайне багаття. Саму бляшанку при цьому бажано розміщати не в полум’ї, а просто встановити на розпечене вугілля. Так ваш процес обвуглювання буде більш рівномірним та контрольованим.
- Слідкуйте за димом
Надалі пильнуйте дим, що виходитиме з отвору вашої бляшанки. Ми навмисне порушуємо баланс трикутника вогню, блокуючи надходження кисню. Тому всередині бляшанки замість горіння у вас протікатиме процес піролізу. Свідоцтвом його початку буде поява диму, що виходитиме з отвору вашої бляшанки. Разом з димом з матеріалу вийдуть волога, смоли тощо.
- Дочекайтеся появи полум’я
На певному моменті з отвору в бляшанці почне виходити вже не дим, а полум’я. В цей момент багато хто вважає, що обвуглена тканина вже готова, і знімають контейнер з вогню. Насправді це лише наступний етап процесу. Нас цікавить момент коли полум’я зникне, тож як тільки воно з’являється – пильно слідкуйте за бляшанкою.
Тривалість обвуглення буде залежати від декількох факторів: розмірів контейнера, кількості матеріалу всередині, його щільності тощо. Тому правила типу “тримати на вогні 5 хвилин” тут, на жаль теж не діють. Побачили появу полум’я – чекайте доки воно зникне. - Дочекайтеся зникнення полум’я
Щойно полум’я в отворі бляшанки зникло – щільно закривайте отвір кришкою, повністю блокуючи надходження кисню до вмісту.
Саме через зручність переривання процесу обвуглення простим натисканням на кришку мені й подобається таке розміщення отвору в бляшанці. Якби отвір був зроблений в кришці, чи в стінці, його б довелося затикати підручними засобами, чи перевертати всю бляшанку. Це не зовсім швидко і не так комфортно, як просто притиснути кришку лезом ножа. особливо якщо бляшанка в цей момент знаходиться на вугілля великого багаття. - Зніміть бляшанку з вогню та дайте їй вистигнути
Після притискання кришки зніміть бляшанку з джерела температури та залиште в спокої доки вона не вистигне.
Якщо ви не втримаєте цікавості, й одразу підведете кришку – ризикуєте надати перегрітому матеріалу доступ до кисню. Від цього він може одразу спалахнути й прогоріти остаточно. Нам треба обвуглена тканина, а не попіл, тож залиште бляшанку вистигнути до безпечної для дотику температури.
Після того, як бляшанка вистигла, й ви відкрили кришку, всередині на вас можуть чекати два можливі варіанти.
Якщо ви закрили отвір раніше, ніж з нього повністю перестало йти полум’я, ваш матеріал буде мати коричневий колір, а його частина може й зовсім не обвуглитися. Це ще не привід засмучуватися. В такому випадку відділіть частково обвуглену тканину й повторіть з нею весь процес заново.
Якщо ж ви вдало розпізнали момент – всередині на вас чекатиме обвуглена тканина високої якості. В ній не лишиться частин коричневого кольору, й натомість вся вона буде чорною.
Таким способом ви отримуєте якісний трут для розведення вогню, що можна використовувати в поєднанні з кресалами чи фероцерієвими стрижнями, запальничками, сірниками, й навіть лінзами. Якщо поряд не виявилося ватних дисків – не проблема. Таким само способом можна обвуглювати матеріали природного походження: листя, елементи трав’янистих рослин, хвою, мхи та лишайники, подрібнену внутрішню кору, гриби тощо.
Тож, якщо в аварійній ситуації вам хоч раз вдалося розвести вогонь, використовуючи витратні матеріали: сірники, запальничку, сухе пальне тощо, цим способом ви можете забезпечити собі сухий трут для подальшого розведення необмеженої кількості багать.
Також важливо пам’ятати, що обвуглена тканина дуже сприйнятлива до вологи. Тому для тривалого зберігання чи транспортування її обов’язково захищати, й зберігати в герметичних контейнерах чи пакетах із застібкою. Проте на цьому аспекті ми зупинимося в окремій публікації, в якій я розкажу про свою бляшанку для трута.
Залишити відповідь