Безпечні анкерні точки: SERENE

Акронім SERENE – чудовий спосіб запам’ятати основні вимоги до страхувальної станції чи анкерної точки.

Ми вже знайомили вас з анкерними стропами в публікації про “м’яке” спорядження для висотних робіт. Ми також розповідали як їх зручніше транспортувати з використанням одного з трьох методів: “граната”, “пружина” та “ланцюг”. Тепер час навчитися правильно використовувати їх на місці задля організації безпечних анкерних точок.

Важливо!

Робота на висоті – це потенційно небезпечне заняття з підвищеним ступенем ризику для вашого здоров’я та життя! Усі описані техніки мають опрацьовуватися на малих кутах й висотах під наглядом кваліфікованих інструкторів перш ніж вони будуть використовуватися вами на висоті!

Сама назва анкерних строп свідчить про те, що використовуються вони для створення анкерних точок. Але як це робиться?

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Для непідготованої людини найбільш очевидним способом буде, певно, спосіб, що зображений на фото вище. Стропа сама собою тримає до 22 кН, її можна легко накинути на якийсь з об’єктів оточення (пеньок, гілку дерева, валун тощо) й приєднати до неї мотузку. Але не поспішайте так робити, бо тут все не так очевидно, як може здатися спершу.

По-перше, не забувайте, що 22 кН дорівнює 2200 кілограмам лише в статичних умовах, а сили при великих вантажах та прискореннях можуть доволі швидко наближатися до цих показників.

По-друге, якщо звернути увагу на саму стропу, то можна побачити, що якщо її цілісність з якоїсь причини буде порушена, то вся страхувальна система, яка утримує вас на висоті, буде розірвана біля свого початку.

І це навіть якщо не звертати увагу на стан пенька, на який ми накинули петлю на фото вище. Ми це зробили частково для полегшення знімання матеріалу, а ще аби переконати вас в тому, що обрана вами опора за надійністю в жодному разі не має поступатися стропі. Інакше від надійної стропи, перекинутої через ненадійну опору не буде жодної користі.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Якщо просто накинути стропу на опору не варіант, значить має бути інший спосіб. І тут більшість має згадати про ковзні петлі та про коров’ячий вузол (girth hitch) з фото вище. Але й це не найкращий спосіб.

Вся річ у тім, що Dyneema дуже статичний матеріал з високими абразивними властивостями. У випадку зриву, тертя в місці перетину витків петлі буде настільки сильним, що може розплавити саму стропу. Ви ж відповідно полетите вниз. Крім того, присутність вузлів на стропі, як і на мотузках, послаблює, а не посилює конструкцію.

Лише через присутність цього вузла конструкція почне руйнуватися при навантаженнях біля 14-16 кН, при тому, що сама стропа здатна витримати вихідні 22 кН. Якщо ви зав’яжете замість коров’ячого вузла звичайний провідник, то загальна міцність впаде приблизно до 12 кН (пруф). От тепер і думайте куди вас привели ваші очевидні варіанти.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Натомість краще складати навпіл, як це показано на фото вище. Якщо сама стропа тримає 22 кН, то вдвічі складена стропа триматиме 44 кН, відповідно така анкерна точка зможе витримувати куди сильніші навантаження. Характерно ще й те, що задля цього вам не знадобиться ніяке додаткове спорядження – просто довша стропа, й контроль кутів половинок цієї стропи. Але про тему кутів ми ще поговоримо окремо.

Й ще один важливий момент. Перекидати так стропу через опори таким чином варто виключно якщо ця опора має округлу форму, та позбавлена гострих кутів. Перекидати стропу через металоконструкції складних профілів (таври, двотаври тощо) не можна, бо у випадку зриву гострі краї можуть легко перетерти стропу. На металоконструкціях в промисловому альпінізмі замість текстильних анкерних строп використовуються сталеві хомути й інші спеціалізовані анкерні пристрої.

Про використання строп на цьому поки все, тому повернімося до безпечних анкерних точок.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Якщо порушення цілісності однієї стропи тягне за собою невідворотне порушення всієї страхувальної системи, то строп в ній повинно бути як мінімум дві. На фото вище як раз і представлений такий випадок: дві незалежні опори круглого перерізу, дві складені навпіл стропи (привіт 44 кН з прикладу вище), два карабіни, муфти яких спрямовані в протилежні сторони та основна мотузка, що закріплена до цих строп.

Здавалося б безпечна анкерна точка й все на тому. Але проаналізуймо її за допомогою акроніма SERENE, щоб з’ясувати чи дійсно тут все настільки добре. Що ж це за акронім такий?

SERENE (від англ. Serenity – “спокій”, “ясність”, “безтурботність”) – акронім, що використовується для аналізу анкерних точок та страхувальних станцій, букви якого відповідають основним вимогам до безпеки. Висячи на мотузці останнє чого б ви хотіли – це перейматися щодо безпеки точки, до якої зараз закріплена ваша мотузка. Тому “безтурботність” – це рівно те, чого ви очікуєте від такої точки. Але краще звернімо увагу на літери акроніма, та принципи безпеки, які їм відповідають.

  • Solid – (“міцний”, “надійний”) – ваші опори мають бути міцними й структурно надійними, аби витримувати прогнозовані навантаження й сили. Чим міцніше – тим краще. Крихкий трухлявий пеньок з наших фото на початку цієї публікації суперечить як раз цьому принципу. Якщо це дерева – вони мають бути здоровими, мати розвинену кореневу систему, не мати гнилі чи трухлявини, а діаметр має складати не менше 15 сантиметрів. Якщо це камінь – він має бути стійким, масивним, цільним (без тріщин та порожнин) й бажано з гладкими краями. Якщо це елементи споруд – вони мають бути капітальними (колони, балки, перекриття). Жодного гіпсокартону, пластикових труб тощо. Якщо ви з якоїсь причини не довіряєте наявній опорі – міняйте її, чи збільшуйте їх кількість. Нехай кожна з них буде менш надійною, але три ненадійні точки все ж кращі за одну ненадійну точку.
  • Equalized – (“рівний”, “врівноважений”) – якщо для страхувальної станції ви використовуєте дві або більше точок, рівномірно розподіляйте навантаження між ними. Енергія зриву в такому випадку буде рівномірно розповсюджуватися на усі точки. Це не призводитиме до каскадної відмови першої та решти незалежних точок.
  • Redundant – (“дубльований”) – анкерні точки мають складатися з кількох дубльованих елементів. На випадок якщо один з них зненацька відмовить, у вас має лишатися резервний елемент.
  • Efficient – (“ефективний”) – конструкція страхувальної станції має бути простою, й складатися з мінімально можливої кількості спорядження у найкоротші проміжки часу без шкоди для решти принципів.
  • NExtension – (“без подовження”) – у випадку зриву висота вашого вертикального зміщення має бути мінімальною. Чим менше ви будете падати – тим менше буде прискорення, й тим менша сила прийдеться на страхувальну точку. Докладніше про це ми вже писали в нашій статті про фактор зриву.

Як бачите, знаючи SERENE й значення кожного з принципів, ви можете легко проаналізувати будь-яку страхувальну станцію на предмет відповідності основним вимогам безпеки.

Дуже рідко страхувальна станція буде відповідати всім пунктам SERENE, оскільки на практиці часто доводиться шукати компроміс між усіма принципами на користь балансу, оптимізованого під цілі й реалії кожної окремої точки. Скоро ви зрозумієте чому, а поки повернімося до нашої точки з останнього фото, й проаналізуємо її за допомогою акроніму SERENE.

Як бачимо, вона достатньо Solid. Як опори використовуються здорові дерева достатнього діаметра, розташовані поблизу. Вона ж ще й Redundant, оскільки дерева два, петель теж дві, карабінів два.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Якщо одна з двох точок зненацька відмовить, що на фото вище я намагаюся продемонструвати відстібанням одного з карабінів, то страхувальна система залишиться цілісною, й друга опора залишиться в строю. Також у такому випадку справедливий і пункт No Extension – як можна бачити, положення карабіна, що залишився неушкодженим, дещо змістилося в бік цілої опори, проте рух у вертикальній площині доволі несуттєвий.

З Efficient в даному конкретному випадку все не так однозначно, оскільки створення дублювання потребує додаткового спорядження й часу на його розгортання. Хоча тут воно й доволі виправдане. Але й з Equalized тут все не так вже й просто.

Поки мотузка знаходиться у своєму вихідному положенні, то дану станцію можна вважати й зрівноваженою. Вага й навантаження рівномірно розподілені між обома стропами й опорами.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Але варто змістити напрям мотузки в один з боків навіть трошки, що в ході спускання мотузкою часто таки трапляється, як одна зі строп одразу починає провисати, а все навантаження зміщається на іншу опору. Це дуже добре видно на фото вище.

Тобто, в такій конфігурації страхувальної станції, ми частково поступаємось Efficient та Equalized на користь Solid, Redundant та No Extension. Три пункти SERENE з п’яти. Непогано, але може виявитися недостатньо для деяких ситуацій.

Тому думаймо як ще ми можемо вплинути на страхувальну станцію заради покриття більшої кількості принципів алгоритму SERENE.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Попередній конфігурації бракувало Equalized, тому гляньмо як можна добитися зрівноваженості при зміні напрямку основної мотузки. Для цього на шкоду Effcient можна додати ще один елемент спорядження – відріз допоміжного шнура діаметром 7 мм, що зв’язаний в замкнену петлю вузлом грейпвайн. Такий відріз також відомий під назвою кордалет, корделет, кордел’єт чи cordelette.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Якщо ви просто пропустите цей корделет крізь карабіни анкерних точок, то отримаєте ковзне кріплення мотузки до опор. Завдяки цьому страхувальна станція буде зрівноваженою навіть при суттєвих відхиленнях від вихідного напрямку мотузки.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Але, якщо одна з опор вийде з ладу, що на фото вище я знову симулюю розстібанням одного з карабінів, – мастер-карабіни, разом з основною мотузкою просто зіслизнуть з корделета. І ось ми якби досягли Equalized, але водночас повністю порушили Redundant. Думаю, зрозуміло, що ми не можемо такого допустити, тому думаймо далі.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Тут можна скористатися ще однією хитрістю, яка добре відома досвідченимальпіністам, чи людям, що працюють на висоті. На одній з половинок корделета створимо петлю як показано на фото вище.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

В результаті цієї несуттєвої зміни, що додала лише одну петлю до корделету, ми трошки ускладнили ситуацію з Efficient. Бо ця додаткова дія потребує часу на своє виконання.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Але анкерна точка зберігає зрівноважений стан навіть при відхиленні мотузки. Тобто принцип Equalized досі виконується.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Якщо одна з опор раптово вийде з ладу, то в такому випадку та петля, яку ми щойно додали до конфігурації, не дозволить майстер-карабінам зіслизнути з корделета. Але на фото вище, де демонструється ця ситуація, варто звернути увагу на відстань, яку карабіни пройдуть у вертикальній площині до того, як петля зупинить їх рух. Тому ця конфігурація може вважатися Solid, Equalized, Redundant, в міру Efficient, але з точки зору No Extension залишає бажати кращого. Вже 4 пункти з SERENE, але досі є до чого прагнути, й про що думати.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Ще одна можлива модифікація – зав’язування вузла провідник на корделеті, з подальшим пропусканням майстер-карабінів через утворену петлю.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Що нам говорить SERENE в такому випадку? Дана конфігурація Solid, бо тримається на двох міцних опорах. Вона Equalized обмежено, бо зміна вектора мотузки розвантажує одну з опор. Вона Redundant, бо вихід з ладу однієї з опор не порушує цілісності страхувальної системи (див. фото вище). Вона Efficient на рівні з попереднім варіантом через додатковий час на зав’язування вузла. Принцип No Extension теж реалізований краще, ніж у попереднього варіанта.

Загалом чотири пункти SERENE з п’яти. Проте на цей раз ми пожертвували Equalized замість No Extension. Чи можливі ще якісь варіанти?

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Спробуймо зав’язати на корделеті вже не один вузол провідник, а два, що розділять довжину корделету на рівні третини. Що в нас виходить з точки зору принципів SERENE?

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Така конфігурація досі Solid, бо якість опор не змінилася. Вона більш Equalized, оскільки майстер-карабіни можуть плавати в рамках діапазону, що заданий вузлами на корделеті, зрівноважуючи тим самим навантаження на обох опорах.

Безпечні анкерні точки: SERENE - secretsquirrel.com.ua

Принцип Redundant теж не постраждав, бо втрата однієї з точок не порушує цілісність страхувального ланцюга. Efficient постраждав, певно, найбільше, бо на цей раз ми в’язали не один додатковий провідник, а вже два. Але з точки зору No Extension ситуація має кращий вигляд, адже вертикальний рух при втраті однієї з опор куди менший, ніж у конфігурації з перехрещеною петлею на одній гілці корделета.

Цього разу теж чотири пункти з акроніма SERENE. Але тут найбільше постраждали не пріоритетні Redundant, Equalized та No Extension, а менш принциповий Efficient. Як і в інших речах, трошки більше часу й уваги на етапі підготовки, виправдовують себе на етапі використання. Зокрема спокоєм (чи коректніше сказати SERENity?) за безпеку й результат.

Сподіваюсь, мені вдалося продемонструвати вам, що акронім SERENE, та розуміння принципів закладених у нього, забезпечує вас потужним інструментом для запам’ятовування основних вимог безпеки, а також аналізу будь-якої страхувальної станції на відповідність цим вимогам. SERENE дозволяє легше приймати рішення щодо тих принципів безпеки, які важливі вам залежно від завдань та обставин організації тієї чи іншої страхувальної станції.

До слова, у SERENE є й більш “просунута” версія – SERENE-SA, останні літери якої відповідають за Small Angles чи малі кути. Але тему кутів ми детальніше розглянемо в окремій публікації.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *