SOG Aegis Tanto Black TiNi – складаний ніж середніх розмірів від американської компанії SOG.
Своє ім’я цей ніж отримав від давньогрецького αἰγίς (читається як “іджис”), що значить “егіда”, “щит”, або “захист”.
Важливо!
Цей ніж не є холодною зброєю, про що респектабельний продавець зможе надати вам відповідний висновок експертизи.
Як і Powerlock, SOG Aegis – це не один конкретний виріб, а радше сімейство продуктів, різні моделі якого відрізняються типами лез та заточування, покриттями, кольорами руків’їв тощо. Докладніше про все сімейство Aegis можна дізнатися на сайті SOG, а ми далі розглядатимемо SOG Aegis Tanto Serrated Black TiNi (AE04), в якому зібрані наступні особливості:
Загальні характеристики
- Комфортне відкривання леза однією рукою.
- Комфортне використання ножа обома руками.
- Відкривання леза за допомогою пружинного механізму.
- Механізм блокування: Arc Lock (Piston Lock).
- Розміри в складеному стані: 12 см.
- Розміри в розкладеному стані: 20,1 см.
- Вага: 87,9 г.
Дизайн SOG Aegis – певно, є найпоширенішою причиною його придбання. Загалом ніж виглядає доволі агресивно, впевнено, і певною мірою зухвало. Не останню роль в цьому відіграє чорне матове руків’я та чорне покриття леза, як і велика кількість гострих кутів.

Але тримати його в руках вельми комфортно, чому сприяють западини на руків’ї та тильній частині леза.

Лезо
Ключові характеристики леза:
- Довжина леза: 8,89 см.
- Тип леза: Tanto.
- Ширина в обусі: 0,32 см.
- Марка сталі: AUS-8.
- Твердість сталі: 57-58 одиниць шкали Роквелла (HRC).
- Спуски: Hollow Grind.
- Тип заточування: Напівсерейтор.
- Покриття: нітрид титану (TiNi) чорного кольору.
Гострота SOG Aegis одразу з коробки дійсно на висоті: крайка бриє волосся, легко дає раду харчам, паперу та картону. Різання доволі передбачуване, зручне і не потребує зусиль. За час свого використання, що нині складає понад два роки, ніж відмінно справляється ще й з відкриванням пляшок та консервів, про що на покритті залишилися нагадування в вигляді подряпин.

Трохи понад третину леза займає серейтор, що для щоденного застосування (EDC) та умов міської забудови скоріше позитивне явище, ніж негативне. В польових умовах серейтор не вельми себе виправдовує, а от у місті, з його засиллям пакування, синтетичних та волокнистих матеріалів – стається в пригоді частіше, ніж очікувалось.

В тильній частині обуха присутній ряд з невеличких шипів, в які дуже зручно впиратися великим пальцем навіть коли він у рукавичці. Це доволі зручно, коли виникає потреба перенести зусилля ближче до вістря леза. Поряд із шипами з обох боків леза розташовані шпеньки, призначені для розкладання леза. Все, що вам необхідно зробити, для відкривання леза – це змістити цей шпеньок буквально на сантиметр-півтора вперед. Решту за вас виконає пружинна система, що називається SOG Assisted Technology (SAT). Допомога при розкладанні (асист) у SOG Aegis доволі агресивна, й однаково ефективно приводиться в дію як правою, так і лівою руками, незалежно від положення ножа в просторі. Ніж відкривається з добре чутним ударом системи блокування. Проте, за потреби, приховати цей звук – ви також можете повільно супроводити лезо своїм пальцем, що відкриє його плавно та безшумно.
Руків’я
Центр ваги та форма руків’я доволі гарно продумані, і зводяться десь на ділянці вказівного пальця, що позитивно впливає на надійність утримання. Вказівний та середній пальці зручно лягають в заглиблення, й чіпляються за виступ в передній частині руків’я. Така конструкція протидіє зміщуванню пальців на лезо. Виступи та вставки з кратона, на яких по всій площі вибита назва виробника, забезпечують надійне утримання руків’я навіть вологими чи мокрими руками. Вони ж відчуваються крізь рукавички, забезпечуючи непоганий тактильний зворотний зв’язок з ножем під час застосування.

В тильній частині руків’я розташований запобіжник, що протидіє самовільному відкриванню леза. Ті, хто хоч раз впускали ножа з асистом на тверді поверхні, особливо в публічних місцях, добре зрозуміють навіщо він. Підведений запобіжник блокує розкладання леза, опущений – дає можливість розкладання.
Маю зауважити, що перед придбанням в мене були певні перестороги щодо надійності руків’я через застосовані матеріали. Особливо це стосувалося стійкості до зносу та низьких температур. Але за понад 2 роки використання, а Aegis я придбав одночасно із SOG PowerLock, жодних ознак руйнування, крім буквально пари подряпин, я не помітив.

Механізм блокування леза типу Arc Lock в розкладеному стані виглядає як важіль, що рухає підпружинений стрижень. Цей стрижень попадає в паз на внутрішній частині клинка. Завдяки Arc Lock лезо можна зручно розкласти великим пальцем як правої, так і вказівним пальцем лівої руки.
На фото вище також видно гвинт, що з’єднує лезо з руків’ям. За потреби його можна підтягнути, коли для прикладу, посилиться люфт леза. Що правда, мені цього робити досі не доводилося.
На те, як SOG Aegis Tanto лежить в руках з використанням різних хватів можна поглянути на фото нижче.




Руків’я SOG Aegis оснащене кліпсою зворотної посадки. Тобто, виймаючи ніж з кишені, вам не потрібно зайвий раз прокручувати його в руках. Все що залишається зробити – розмістити палець на шпеньку, й привести асист в дію.
Розкрутивши всього один гвинт, ви маєте можливість перекинути кліпсу з одного боку на протилежний, змінюючи сторону носіння з правої на ліву, чи навпаки. Кліпса туга, а проміжок між нею та руків’ям доволі вузький, тому виймати ніж з кишень подекуди може бути не зручно. Тому, для прискорення та полегшення цього процесу я доповнив свій SOG Aegis темляком з чорного паракорду.

Загалом, SOG Aegis – це легкий, зручний та вельми гострий помічник на кожен день, що повністю виправдовує очікування та інвестовані в нього кошти. Поселившись в моїй кишені, він живе там вже понад 2 роки, за які ні разу не задумувався про його заміну. Це тільки підтримує думку про те, що знайшовши робочі речі, віднайти їм достойну заміну – дійсно складно.












Залишити відповідь