Огляд ножа Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount — нещодавнє доповнення і поточний флагман лінійки ножів для бушкрафта від шведського ножового гіганта Morakniv.

Приказка «Піти зі Сталевої Грані без нового ножа нереально» перевірена на власному досвіді, і окрім ліхтаря Nitecore HC33 з ювілейної виставки Сталева Грань XX я пішов ще й з Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount. Причин для його придбання у мене насправді було кілька:

 • В мене ніколи раніше не було оригінального Morakniv.
 • Morakniv Garberg став першим в тривалій історії шведської компанії ножем з суцільним хвостовиком (full tang).
 • Garberg розроблявся у співавторстві з Dave Canterbury — американським інструктором з виживання, який був особисто присутній на стенді Morakniv під час виставки Сталева Грань XX.

Дебютував Morakniv Garberg разом з ножами Morakniv Kansbol та Morakniv Eldris ще на початку 2017 року, і на той момент був доступний виключно у виконанні з нержавіючої сталі Sandvik 14C28N. Це дещо суперечило філософії Dave Canterbury стосовно основних критеріїв для польового ножа. Докладніше про ці критерії можна дізнатися в авторському відео, чи прочитати в нашій статті про ніж для виживання. Тому логічно, що вслід за виконанням з нержавіючої сталі, на початку 2018 року світ побачив наступний крок його розвитку — ніж Morakniv Garberg Carbon з вуглецевої сталі.

Окрім вибору сталі вам також доступні ще й дві версії піхов: шкіряні та пластикові з універсальною системою фіксації Morakniv Multi-Mount. Ніж в шкіряних піхвах коштуватиме вам дещо дорожче ніж в пластикових Multi-Mount через дорожчу сировину та застосування ручної роботи. Для мене особисто більша кількість способів фіксаціїта сумісність з модульними інтерфейсами MOLLE та LaserCut була більш істотною, тому я й обрав версію Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount.

І хоча з часу виставки «Сталева Грань XX» пройшло вже доволі багато, публікацію огляду Morakniv Garberg я свідомо відкладав аж дотепер, аби мати можливість перевірити його при виконанні різноманітних табірних завдань, й краще познайомитися з його основними особливостями та перевагами.

Загальні характеристики

 • Перший ніж з суцільним хвостовиком (full tang) в історії Morakniv.
 • Універсальне кріплення Morakniv Multi-Mount.
 • Загальна довжина: 22,9 см.
 • Вага: 272 г.

Пакуванням для ножа виступає жорстка картонна коробка, що зображає ніж з усіх боків. Одна з бокових стінок перелічує його основні характеристики й розповідає про його переваги типу надійності, довготривалості та присутності суцільного хвостовика.

Нагадаю, що це, певною мірою, новаторство для Morakniv, який вже доволі давно відомий своїми польовими ножами та ножами для виживання. Моделі Morakniv 2000, Morakniv RobustMorakniv Bushcraft Survival Black вже давно вважаються певною мірою іконічними та шануються по всьому світу. Але не дивлячись на це всі вони мають неповний хвостовик (half tang чи rat tang), тож Morakniv Garberg можна сміливо вважати першопрохідцем в цьому сегменті продукції Morakniv.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: комплектація - secretsquirrel.com.ua

Комплект Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount, окрім коробки, також включає пластикові піхви, петлю для ременя, страхувальну петлю, основу універсального кріплення Multi-Mount, два відрізи липучки з гачечками, два відрізи липучки петлями й вужчу липучку для фіксації піхов з логотипом Morakniv. Завдяки всім цим елементам ви отримуєте можливість не лише вивісити ніж у піхвах на ремені, а й фіксувати піхви кількома способами до різноманітних предметів: заплічників, розвантажувального спорядження з інтерфейсом PALS, транспорту, будівель тощо.

Оскільки система Morakniv Multi-Mount та її можливості не менш цікаві ніж сам Morakniv Garberg, пропоную почати знайомство саме з неї.

Піхви

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount дісталися піхви з пропріетарного полімеру, що широко використовується Morakniv. Піхви всадні, руків’я ножа заглиблюється в них приблизно на дві третини, й утримується всередині завдяки силі тертя. Тут все максимально просто та аскетично, але не без приємних деталей.

По-перше, ніж в піхвах можна фіксувати у двох положеннях: лезом вперед та лезом назад. Це дозволяє не лише носити піхви на правому чи лівому боці, залежно від побажань користувача, а й суттєво економить час при частому використанні. Якщо ви не любите класти ніж на землю, аби не допустити його втрати, то ця особлівість прийдеться вам до смаку. Вам не доведеться приділяти увагу яким боком вставляти ніж у піхви, тож жодних обертань, зміни рук тощо.

По-друге, на кінці піхов знаходяться два отвори. Вони можуть виконувати функцію дренажу, яким залишки води та вологи можуть стікати донизу. Крім цього, діаметр цих отворів дозволяє пропустити крізь них відріз паракорду задля підвішування Garberg на грудях користувача, подібно до молодшої моделі Morakniv Eldris. І нехай я вважаю Morakniv Garberg занадто об’ємним для такого підвішування, і загалом не є прихильником носіння ножа на шиї, ця особливість може порадувати тих, для кого це принципова позиція.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: петля для ременя - secretsquirrel.com.ua

Біля горловини піхов, там де на лицьовій стороні знаходиться логотип Morakniv, ззаду розміщені два пази, куди фіксуються додаткові кріплення. Перше з них — це петля для підвішування піхов на штанному ремені. Виконана вона поєднанням пластикового кільця та петлі зі штучної шкіри. В пластиковому кільці передбачені відповідні виступи, що вставляються в пази на піхвах. Петля та пластикове кільце з’єднуються між собою за допомогою двох металевих заклепок.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: ніж у піхвах на поясі - secretsquirrel.com.ua

За допомогою цього кріплення ви можете підвішувати Morakniv Garberg безпосередньо на ремені шириною до 7 сантиметрів без використання Multi-Mount чи інших засобів. В петлі зі штучної шкіри шириною 2,2 сантиметра на задній її частині присутні два отвори, що суміщені прорізом довжиною 3,6 сантиметра. Відповідно до скандинавської традиції цей проріз дозволяє кріпити піхви не лише до ременів, а й до ґудзика сумісного діаметра.

Щодо петлі, то вона нерозривна, тому будьте готові випускати кінчик ременя зі штанних шліців задля правильного позиціювання піхов на ремені. З цієї причини я зазвичай фіксую на одному зі шліців пластиковий карабін ITW Nexus Grimloc, до якого в будь-який момент можна підвісити піхви без потреби знімати ремінь.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: захисна петля - secretsquirrel.com.ua

Друге кріплення з комплекту Morakniv Garberg — це страхувальна петля з металевою кнопкою. Виконана вона з того ж пластикового кільця для фіксації до пазів піхов та штучної шкіри. Петля має ту ж ширину, що й петля для ременя, та крім двох заклепок ззаду фіксується ще й металевою кнопкою спереду. Передбачена ця петля для утримування ножа в піхвах, що буде вельми доречним при фіксації піхов в перевернутій вертикальній орієнтації, або використанні основи кріплення Multi-Mount.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: елементи кріплення Multi-Mount - secretsquirrel.com.ua

Кріплення Multi-Mount виконане з того ж пластику, що й піхви, та має загальні розміри близько 19,5 х 3,8 сантиметра (довжина\ширина). У формований отвір в нижній частині кріплення вставляється нижній край піхов, а в отвір у верхній частині можна пропустити страхувальну петлю. Окрім цих двох отворів в основі кріплення присутні ще кілька вертикальних та горизонтальних прорізів. Крім того, вздовж центральної лінії кріплення розміщені ще й три круглих отвори. Крізь них можуть пропускатися цвяхи чи саморізи для кріплення основи Multi-Mount всередині будівель, наземного, водного та повітряного транспорту.

Крізь широкі прорізи пропускаються відрізи дюймової липучки довжиною 26,5 сантиметра, що також входять до комплекту постачання. Ці прорізи та липучки знадобляться вам задля фіксації піхов до модульних інтерфейсів PALS\LaserCut тощо.

Ще одна тонша липучка з логотипом Morakniv утримує піхви в кріпленні, коли кнопка страхувальної петлі відкрита, а ніж вийнято з піхов.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: кріплення в вертикальній орієнтації - secretsquirrel.com.ua
Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: ніж в піхвах на інтерфейсі MOLLE - secretsquirrel.com.ua

Використовуючи липучки та прорізи на кріпленні Multi-Mount ви можете фіксувати Morakniv Garberg в різноманітних орієнтаціях на різних елементах спорядження. Так, пропустивши липучки крізь три горизонтальні прорізи, як показано на фото вище, ви зможете закріпити піхви з ножем у вертикальній орієнтації. Це дозволить вам транспортувати ніж на лямках заплічників, на розвантажувальних жилетах, на стегнових платформах та інших елементах спорядження, оснащених інтерфейсами PALS\LaserCut.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: кріплення в горизонтальній орієнтації - secretsquirrel.com.ua

Якщо на вашому спорядженні відсутні інтерфейси PALS\LaserCut, чи ви хочете розмістити ніж в горизонтальній орієнтації — не біда. Просто перемістіть липучки у вертикальні прорізи кріплення Multi-Mount та обгорніть їх довкола елемента спорядження. За потреби липучки також можна вкоротити, аби максимально притиснути їх до кріплення.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: загальний вигляд ножа і піхов - secretsquirrel.com.ua

Після фіксації кріплення Multi-Mount на бажаному предметі в нього вставляються піхви з ножем де він остаточно фіксується страхувальною петлею та тоненькою липучкою з логотипом Morakniv. Саме кріплення спеціально спроєктований таким чином, щоб ви могли вільно вставляти та виймати ніж у піхвах з нього відповідно до ваших потреб. Так, наприклад, піхви можуть бути зафіксовані до кріплення Morakniv Multi-Mount всередині автомобіля, на квадроциклі чи снігоході, човні чи водному мотоциклі доки ви пересуваєтесь на них, а за потреби спішитися ви просто відкриєте вузьку липучку, виймете піхви з ножем із кріплення, та перевісите їх на ремінь. Так само і навпаки, тримати ніж на поясі не завжди зручно через проблемний доступ чи дискомфорт в сидячому положенні, тож можна перемістити ніж у піхвах в кріплення, що розміщене всередині салону.

Детальніше про можливі місця та методи кріплення Morakniv Multi-Mount можна дізнатися з відео від виробника вище, а ми поки перейдемо до знайомства з самим Morakniv Garberg Carbon.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: ніж, загальний вигляд - secretsquirrel.com.ua
Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: ніж, вигляд зверху - secretsquirrel.com.ua

Лезо

Ключові характеристики леза:

 • Довжина леза: 10,9 см.
 • Тип леза: Drop Point.
 • Ширина в обуху: 0,32 см.
 • Твердість сталі: 59-61 одиниць по шкалі Роквелла (HRC).
 • Спуски: Skandi Grind.
 • Тип заточки: Plain.
 • Покриття: DLC (Diamond Like Carbon).
Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: лезо, вид збоку - secretsquirrel.com.ua

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount, як і зазначено у назві, дісталося лезо з вуглецевої сталі. Довжина леза складає 10,9 сантиметра, що оптимально підходить як для виконання табірних потреб з заготівлі розпалу та дрібних дров для багаття, делікатної роботи по дереву та приготування їжі. Воно не надто коротке, аби розколювати дрібні колодки, і не надто громіздке, аби відчувати дискомфорт при чищенні чи нарізанні овочів чи інших продуктів. Я б сказав впевнений оптимум. В міру широкий клинок дозволяє Garberg достойно витримувати суттєві навантаження типу батонінгу та грубої роботи.

Окрім ширини в 3,2 міліметра, обух також цікавий присутністю жорсткого кута в 90° по всій довжині леза. Тут немає жодних фасок, заокруглень чи фальш леза. Це менше послаблює кінчик клинка, а також дозволяє використовувати обух для висікання іскор з кресала, видалення кори та добування дрібної стружки тощо. Як Morakniv Garberg Carbon використовується для добування стружки зі смоляка (fatwood) можна побачити в нашій нещодавній публікації.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: лезо, гравіювання виробника - secretsquirrel.com.ua

На фото вище добре видно штамп з логотипом виробника, місцем виробництва та сталлю, що розташований на правій стороні клинка. Також добре видно спуски Scandi Grind, виконані приблизно на одну третину леза. Окрім основного спуска, присутня також і вторинна крайка з невеликим кутом нахилу, яка знижує ймовірність появи щербин та сколів, дозволяє лезу витримувати силові навантаження та довше тримати заточку.

Лезо має жорстке чорне покриття DLC (Diamond Like Carbon) з оксиду титану, яке запобігає утворенню подряпин та захищає вуглецеву сталь від корозії.

Пам’ятайте, що в умовах підвищеної вологості вуглецева сталь потребує більше уваги та догляду, ніж нержавіюча сталь, тому не забувайте слідкувати аби ваш ніж завжди лишався сухим та чистим.

Основні аргументи на користь вуглецевої сталі — це можливість легшого заточування в польових умовах, й можливість висікати іскри з клинка твердими каменями типу кремнію. Таким чином при наявності лише Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount у вас в руках опиняється не лише функціональний інструмент для різання, а й засіб видобутку вогню на випадок аварійних ситуацій.

Руків’я

 • Матеріал руків’я: пластик.
 • Отвір для темляка.
Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: руків'я, загальний вигляд - secretsquirrel.com.ua

Поліамідне руків’я Morakniv Garberg довжиною 12 сантиметрів виконане в традиційній для MORA формі та виконанні. Але відрізняється воно ще й матеріалами, що використовується. Garberg першочергово позиціюється виробником як ніж для виживання, а не для бушкрафта чи використання в таборі. Тому і полімер для руків’я цієї моделі вибрали особливий — здатний витримувати додаткові навантаження.

Як видно на фото вище, руків’я має плавне розширення перед лезом і ергономічний упор під мізинець, який дозволяє надійно утримувати ніж і швидко виймати його із піхов. Інші упори чи виїмки відсутні, завдяки чому руків’я підійде широкому колу користувачів різного віку, статі та розміру рук. Загалом, руків’я достатньо плавне і зручне для тривалого використання, так і силової роботи.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: текстурування руків'я - secretsquirrel.com.ua

Вставка, яка присутня з обох боків руків’я, має текстурування у вигляді багатьох ромбів, що накладаються один поверх одного. Воно не сильно відчувається при звичайній роботі, але надає руків’ю додаткового щеплення, й дозволяє надійно утримувати його мокрими руками та руками в рукавичках.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: руків'я, цільний хвостовик - secretsquirrel.com.ua

Але цікаве руків’я Morakniv Garber не тільки, і не стільки розмірами, матеріалами та текстуруванням. Цікаве воно, в першу чергу, через присутність суцільного хвостовика, фрагмент якого видно крізь торцеву частину руків’я. Це той же шмат металу, з якого виконане лезо ножа, а пластикове руків’я просто формується довкола нього, виконуючи роль накладок. У хвостовику та руків’ї присутній отвір для фіксації темляка, що страхуватиме руку від зісковзування на лезо, а сам ніж від втрати.

Нижче можна бачити Morakniv Garberg в руках користувача з використанням різних видів хвату.

Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: прямий хват - secretsquirrel.com.ua
Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: робочий хват - secretsquirrel.com.ua
Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount: зворотний хват - secretsquirrel.com.ua

Якщо кому цікаво, що за підпис стоїть на піхвах Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount, то це підпис самого Dave Canterbury, якою він підписав мій ніж під час виставки «Сталева грань XX». Саме у співпраці з Дейвом Garberg отримав всі свої позитивні якості: суцільний хвостовик, вуглецеву сталь, обух з кутом 90° тощо. В результаті ніж вийшов дійсно зручним, функціональним, стійким до навантажень і дуже ласим до роботи.

Всі довірені завдання досі Morakniv Garberg, незалежно від складності, виконував доволі легко і майже граючись. Загальні враження від використання дуже позитивні, хоча нічого іншого від співпраці виробника з віковою історією, як Morakniv, та спеціаліста-практика, як Dave Canterbury, годі було й очікувати.

Обзор ножа Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount - secretsquirrel.com.ua

Дещо затьмарили позитивні враження лише відсутність можливості користуватися петлею для ременя та страхувальною петлею одночасно. Обидва ці аксесуари фіксуються в ті самі пази на піхвах, тож вам завжди доведеться обирати чим користуватися зараз, хоча носіння ножа на ремені з можливістю додаткової фіксації страхувальною петлею мені здається логічним. Будемо сподіватися, що скоро під пази на піхвах Morakniv Garberg почнуть з’являтися ще й додаткові аксесуари.

Ну, і заздалегідь знаючи про позиціювання ножа, як засобу виживання, мені б також хотілося мати для Garberg якийсь додатковий аксесуар для фіксації кресала Morakniv та, можливо, точильного каменя. Дещо схоже було доступне на піхвах Morakniv Bushcraft Survival Black, і дозволило б зробити Morakniv Garberg ще більш функціональним та автономним. Тому будемо чекати на його скору появу.

Зрештою, Morakniv Garberg Carbon Multi-Mount — це надійний та витривалий супутник для ваших пригод, який вже зайняв місце мого основного польового ножа.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: