Огляд мультитула Leatherman Surge

Leatherman Surge — один з повнорозмірних мультитулів в лінійці Leatherman з універсальним набором компонентів, і високим потенціалом для жорсткої польової експлуатації. 

Інформація

Даний ніж не є холодною зброєю, про що сумлінний продавець надасть вам копію висновків експертизи.

Раніше ми вже оглядали Leatherman Change TTi і зазначали, що його ергономіка, розміри і набір інструментів більш підходять для щоденного носіння (EDC) і використання в місті, ніж для поля. Сьогодні ми будемо знайомитися з «Чарджем для польового використання» в особі Leatherman Surge, якому притаманні наступні особливості.

 • Можливість складання\розкладання однією рукою.
 • Можливість доступу до основних інструментів без відкривання мультитулу.
 • Блокування всіх інструментів за принципом Piano Lock\Liner Lock.
 • Шкіряний чохол.
 • Нержавіюча сталь.
 • Доступні інструменти:
  • Плоскогубці
  • Круглогубці
  • Кусачки
  • Обжимні щипці
  • Інструмент для зняття ізоляції з дротів
  • Ніж
  • Серейторний ніж
  • Пилка
  • Напилок по дереву\металу
  • Алмазний напилок
  • Ножиці
  • Шило
  • Відкривач для пляшок
  • Відкривач для консервів
  • Пласка викрутка (середня)
  • Пласка викрутка (мала)
  • Адаптер для полотен
  • Адаптер для біт
  • Лінійка (8″/19 см.)
 • Розміри в складеному стані (см.): 11,5 (довжина).
 • Розміри в розкладеному стані (см.): 17,5 (довжина).
 • Вага (г.): 335 (без чохла та додаткових аксесуарів).

Далі в огляді представлено мультитул Leatherman Surge в кольорі Black Oxide.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua

Якщо ви не натрапили на подарункове видання у бляшанці, як це було в нашому випадку з Leatherman Charge TTi, то Leatherman Surge дістанеться вам у традиційній для виробника картонній коробці у чорно-жовтих кольорах, з логотипом бренду і вказанням місця виробництва, яким незмінно є американський штат Орегон. На даний момент інструмент можна придбати в кольорі шліфованої нержавіючої сталі (Satin), з антибліковим чорним покриттям (Black Oxide), та комбінації кольорів Satin\Black. Також можна вибрати матеріали чохла для транспортування, серед яких доступні нейлон з MOLLE фіксацією і «преміальна» шкіра. Оскільки свій Leatherman Surge я придбав під час виставки (про що детальніше розкажу в кінці публікації), то мені дісталася комплектація Premium Sheath зі шкірою, про що свідчить наклейка на пакуванні. Нейлон я вважаю більш функціональним, а мультитул, навіть з аксесуарами (про які я також розкажу в окремій публікації), без проблем розміщується всередині підсумків під пістолетні магазини, як, наприклад, Condor Single Pistol Mag Pouch, тому для мене це не стало основним критерієм вибору.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua

Всередині коробки на вас чекатимуть мультиінструмент в пакеті, шкіряний чохол, невеликий пенал для перенесення змінних полотен і універсальна інструкція для Leatherman Surge та інших повнорозмірних інструментів бренду. Перш ніж переходити до самого мультитулу, познайомимося з чохлом.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua

Як я вже казав раніше, у даній комплектації він шкіряний, хоча можна вибрати й нейлоновий. Компанування чохла традиційне для бренду, та має основний відділ під мультитул та кілька додаткових секцій для організації супутніх аксесуарів. Як видно на фото вище, біля задньої стінки всередині чохла знаходиться еластична перегородка, котра може утримувати пласкі предмети як комплектний пенал для змінних полотен, так і набір біт Leatherman Bit Kit. З боків у чохла також є невеликі довгасті й вузькі секції, відгороджені еластичною стропою, куди можна розмістити подовжувач для біт Leatherman Bit Extender й інші аналогічні адаптери.

Чохол має великий шкіряний клапан у верхній частині, який закривається металічною кнопкою. На задній стінці чохла зовні знаходиться накладка з прорізами шириною 4 см., яка дозволяє за бажання кріпити чохол на ремінь як у горизонтальній, так і у вертикальній орієнтації.

Від чохла перейдемо до самого Latherman Surge.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua

Як і Leatherman Charge TTi, Latherman Surge варто відзначити за присутність чотирьох основних інструментів, доступ до яких можливий зовні мультитула і без необхідності розкладати його. Для доступу до плоскогубців вам все ж доведеться розкласти ніжки інструменту.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua

І після цього вам стане доступна решта інструментів, які сховані у половинках Leatherman Surge. На перший погляд може здатися, що їх не так вже й багато, але пройдімося по них детальніше.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Плоскогубці\Круглогубці\Кусачки

Почнімо, певно, з основи основ у мультитулах Leatherman — плоскогубців. Як видно на фото вище, у вашому розпорядженні опиняються круглогубці, плоскогубці й кілька видів кусачок. Кусачки Leatherman Surge призначені для роботи з м’якими дротами малого перетину (далі від основи), так і жорсткого дроту більшого діаметру (ближче до основи).

Варто відзначити той факт, що, на відміну від Leatherman Charge TTi і SOG Powerlock, які ми оглядали раніше, Leatherman Surge має змінні губки кусачок, які дають вам змогу їх заміни по мірі зношування, або у випадку пошкодження. Приємно, що у вас немає потреби міняти весь мультитул повністю, або носити при собі інструмент, який працює неповноцінно. Простим викручуванням двох болтів зі шліцами типу Torx (шестикутна зірка) ви можете звільнити і замінити губки кусачок, а всі необхідні для цієї операції деталі можна придбати у вигляді окремої товарної позиції під назвою Leatherman Wire Cutter Insert.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Кусачки для витих проводів\Обжимні щипці

З протилежної сторони основи плоскогубців, між ніжками інструменту, знаходиться заглиблення кусачок для витих дротів і обжимні щипці, які дозволяють затискати клеми до кінчиків дротів і об’єднувати їх між собою.

Далі розглянемо чотири основні інструменти, котрі доступні ззовні Leatherman Surge.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Ніж зі сталі 420 HC

За принципом звичайного кишенькового ножа, використовуючи отвір в обуху клинка, ви можете швидко отримати доступ до основного леза зі сталі 420 HC довжиною 7,87 см. За розмірами воно перевершує більшість ножів в мультитулах, які мені доводилося зустрічати раніше, і це безперечна перевага Leatherman Surge. Сталь з підвищеним вмістом вуглецю гарно тримає заточку, і не потребує частої правки, як це часто буває з більш м’якими нержавіючими сталями більшості мультитулів. Клинок має клиноподібні спуски і заточку Clip Point, що робить його вельми універсальним, і придатним для роботи як з грубими матеріалами, так і для делікатної різьби, і\чи нарізання харчів.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Серейторний ніж зі сталі 420HC

Аналогічним чином, але з іншої сторони інструменту, можна отримати доступ до серейторного ножа з тієї ж сталі 420 HC. Покликання цього ножа — робота з волокнистими матеріалами, тож він може використовуватися для розрізання автомобільних ременів безпеки, чи одягу для забезпечення доступу до місць травм та уражень. Оскільки клинок має гострий кінчик при цьому варто слідкувати за тим, щоб не завдати собі чи потерпілому додаткових ушкоджень.

На жаль, на цьому клинку немає стропоріза (заглиблення з заточкою для розрізання мотузки), який є у Leatherman Charge TTi, але і потрібен він не всім. Також варто зазначити, що заточка серейторного ножа розрахована під правшу, через що при зміні рук, а також у шульгів, може виникати дискомфорт при його використанні.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Підпружинені ножиці

Ще один інструмент розташований у слоті швидкого доступу — ножиці. Даний факт я також вважаю перевагою Leatherman Surge оскільки розміщення в слоті основних інструментів дозволило збільшити їх розмір, і навіть спорядити їх пружинним механізмом, який розводить бранші при роботі. Для його активації необхідно повністю розкласти інструмент до того як спрацює система блокування. Про це вас сповістить характерний клацаючий звук. За своїми розмірами ножиці суттєво переважають ножиці Leatherman Charge TTi, і можуть використовуватися для більш жорстких і грубих матеріалів, на відміну від делікатних ножиць Чарджа.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Адаптер для пилки\напилка\Т-подібних полотен

Завершує парад основних інструментів зі швидким доступом універсальний адаптер, придатний для фіксації двох інструментів, що входять до комплекту поставки Leatherman Surge: пилки та напилка. Як видно на фото вище, адаптер складається з трьох деталей. Дві з них не дозволяють полотну зміщуватися при русі вперед-назад і вліво-вправо, а третя використовується для їх скріплення разом. Для зміни полотна вам доведеться піддіти гачок, який з’єднує половинки адаптера між собою (для чого можна використати біту з комплекту поставки), і здвинути зовнішню половинку в сторону (див. фото вище), використовуючи спеціальний упор у верхній частині деталі.

Даний адаптер забезпечує сумісність не лише з інструментами і змінними полотнами від Leatherman, а й з широким спектром Т-подібних полотен від сторонніх виробників. Вони широко використовуються в, наприклад, електричних лобзиках, так що знайти полотно потрібного розміру під потрібний матеріал (дерево, метал) чи тип волокна (мокра\суха деревина і т.і.) не створить проблеми. Це як раз той випадок, коли універсальний адаптер під загальновживаний стандарт куди ліпший за вбудований пропрієтарний інструмент.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Адаптер для пилки\напилка\Т-подібних полотен

З прицілом під польове використання у своєму Leatherman Surge я зупинився на пилці, а напилок лишив у пеналі. Який вигляд адаптер має у складеному стані з встановленим полотном також можна бачити на фото вище.

На цьому список компонентів з швидким доступом вичерпано, а ми перейдемо до знайомства з внутрішніми інструментами, для доступу до яких доведеться розкласти ніжки мультитула.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Відкривач для консервів\Відкривач для пляшок\Інструмент для зняття ізоляції

Перший з них — це універсальний відкривач, придатний як для консервних банок, так і для пляшок. V-подібний виріз в основі відкривача — ніщо інше як інструмент для знаття ізоляції з дротів, який розширює функціональність цього невеличкого інструменту.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Адаптер для біт Leatherman

Поряд із відкривачем, у тій самій ніжці знаходиться адаптер для пропрієтарних біт Leatherman. Окрім однієї двохсторонньої біти з пласким та хрестоподібним шлицями, яка входить до комплекту поставки, сюди можуть встановлюватися біти зі складу Leatherman Bit Kit, а також універсальний перехідник Leatherman Bit Extender, який зображено на фото вище. Багато користувачів по всьому світу також спромоглися використати цей адаптер для фіксації змінних голівок від скальпеля, викруток з тріскачкою, інших інструментів і розширень під власні потреби.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Пласка викрутка (мала)

В іншій ніжці Leatherman Surge знаходиться мала пласка викрутка шириною 3 міліметри.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Пласка викрутка (середня)

Поряд із нею розташована ще одна пласка викрутка, але вже з шириною 8 мм. Обидві викрутки можуть використовуватися в якості невеличких ломиків чи щупів для піддівання і підіймання деяких деталей.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Шило\Свердло

Третій інструмент на тій самій ніжці — універсальне шило. За рахунок увігнутої заточки з однієї сторони і плавного звуження, це шило може використовуватися як для проколювання отворів, так і для розкручування невеликих порожнин, що частково прирівнює його до свердла. Отвір в шилі можна використовувати для просування нитки крізь отвори при шитті чи ремонті польового спорядження.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Блокування інструментів типу Piano Lock

Всі інструменти, розташовані всередині Leatherman Surge, блокуються у розкладеному стані за допомогою замку-гойдалки Piano Lock. При цьому можна не побоюватися, що котрийсь з інструментів складеться вам на пальці при його активному використанні.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Блокування інструментів типу Liner Lock

Разом із внутрішніми блокуються і усі зовнішні інструменти (ніж, серейторний ніж, ножиці, пилка) мультитула, але для цього використовується вже замок типу Piano Lock. З його допомогою інструменти можна не лише розкласти, використовуючи упори і отвори у клинках, але й скласти назад однією рукою.

Якщо вам цікаво, що за «каракулі» видно на накладці Leatherman Surge на фото вище, то ось вам збільшений вигляд.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua
Особистий підпис Тіма Лезермана

Вище я вже казав, що придбав свій Leatherman Surge на виставці, а саме під час «Зброї і безпеки 2017», де на стенді компанії STVOL був присутній сам «містер мультитул» і засновник цього гіганту мультитулобудування — Tim Leatherman.

Огляд мультитула Leatherman Surge - secretsquirrel.com.ua

Під час виставки Тім гравіювальною машинкою підписував всі мультитули свого бренду незалежно від їх віку і місця придбання. До цього я активно користувався своїм SOG Powerlock і ніколи не мав мультитулів Leatherman, але вирішив, що спілкування з Тімом, і можливість отримати підписаний ним інструмент — це, попри інші, достатня причина для його придбання. Після нетривалого вивчення асортименту вибір пав саме на Leatherman Surge як найбільш адаптований інструмент під мої потреби. Окрім мого і інших мультитулів, в той день у моїй присутності був підписаний Leatherman, який щоденно супроводжує свого власника ось вже 11 років, а це, як ви розумієте, найкраща реклама надійності цього бренду.

Цим я завершую сьогоднішній огляд Leatherman Surge, а в наступній публікації розкажу про деякі аксесуари для нього, які дозволяють розширити його чималі можливості ще більше.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: