Вузол стремено – один з основних вузлів, що часто використовується для фіксації мотузки до предметів з гладкою поверхнею, рейок, труб, опор, петель тощо.
Цей вузол ще називають clove hitch, або вибльоночний, що походить від вибльонок (нідерландською weveling) – мотузяних сходів, які в’язалися до вантів щогол парусних кораблів аби екіпаж мав змогу підійматися до парусів та щоглових платформ.
Вузол стремено формує петлю, яка затягується, й при навантаженні надійно охоплює місце фіксації та утримується силою тертя. Ця особливість дозволяє використовувати цей вузол навіть на вертикальних опорах без подальшого сповзання мотузки вздовж них. Також він часто використовується й в альпінізмі, зокрема при спусках або підйомах вздовж мотузки.
Як в’язати вузол стремено ходовим кінцем
Вузол стремено доволі простий вузол, для в’язання кого достатньо виконати наступні кроки.
- Фіксуйтеся до опори
Знайдіть ходовий кінець мотузки та пропустіть його довкола предмета. В нашому випадку це карабін, проте може бути й стовбур дерева, стовб чи інші опори.
- Створіть першу петлю
Пропустіть ходовий кінець мотузки під кореневим, утворюючи петлю.
- Створіть другу петлю
Знову пропустіть ходовий кінець мотузки довкола предмету, обгинаючи його в тому ж напрямку, що і попередній раз.
- Замкніть стремено
На цей раз пропустіть ходовий кінець мотузки над кореневим, та просуньте його крізь другу петлю, як показано на фото нижче.
- Виберіть вільну мотузку та відрегулюйте
Виберіть надлишкову довжину мотузки й затягніть обидві петлі, формуючи вузол стремено. За потреби відрегулюйте положення вузла та довжину вільного ходового кінця.
- Контрольний вузол (опціонально)
За потреби застрахуйте ходовий кінець за допомогою контрольного простого вузла довкола кореневого кінця мотузки.
Варто пам’ятати, що мотузки малого діаметра, після сильного навантаження на вузол стремено можуть погано розплітатися, а на сучасних гладеньких синтетичних мотузках також може ковзати. Саме з цієї причини варто й варто страхувати ходовий кінець, якщо він знаходиться поряд з вузлом.
В контексті висотних робіт також варто використовувати вузол стремено для фіксації переважно на предметах та опорах округлої форми. Використання цього вузла на квадратних опорах, чи предметах з гострими кутами може призвести до пошкодження зовнішнього шару мотузки.
Залишити відповідь