Вузли та плетіння

Вузли та плетення – нова категорія для нашого ресурсу. Напрошувалася вона ще з часів нашої публікації про односторонній схил з пончо. Другим поштовхом для неї став курс “Висотно-технічна підготовка” від Центру Спеціальної Підготовки, де тема вузлів також висвітлювалася доволі ґрунтовно.

Вузли та плетіння - secretsquirrel.com.ua

Я не професійний альпініст чи офіцер парусного флоту. Тому починатиму категорію “Вузли та плетення” з доволі простих та поширених вузлів, які доводиться в’язати власноруч. Мети розповісти вам про всі вузли, їх варіанти та адаптації, перед собою ніхто не ставить. Щоб ви розуміли одна лише “Книга вузлів” Кліффорда Ешлі (Ashley Book of Knots чи ABOK) охоплює близько 2000 вузлів, відтворити які у нас навряд чи коли вийде.

Натомість ми приділятимемо увагу переважно вузлам, які використовуються при встановленні імпровізованих укриттів, розтягуванні тентів, підвішуванні гамаків, збиранні примітивних конструкцій тощо. Такий собі повсякденний мінімум для загального використання в контексті туризму та бушкрафту. Ну і додамо ще кілька розповсюджених вузлів зі світу альпінізму, порятунку та самострахування. Але перед цим коротко зупинюся на парі загальних положень.

Назви

Подібно до назв рослин, вузли та плетення мають кілька варіантів назв, які часто залежать від сфери застосування, походження, мови, територіальних особливостей, традицій, отриманої освіти та навіть образного мислення. Крім того, доволі часто певні специфічні назви часто замінюються узагальненими (наприклад “морський” вузол) й навпаки. Додавання певного елементу (витку, петлі, страхувального вузла тощо) тягнуть за собою присвоєння нової назви й так далі.

Як результат, доволі часто певні вузли мають по кілька альтернативних назв, чи під однією назвою можуть матися на увазі одразу кілька вузлів з варіаціями.

З поваги до читачів і їх права називати певні вузли та плетення звичними їм назвами, ми будемо збирати максимально можливу кількість відомих назв для тих вузлів, які будемо публікувати. Також сподіваємося, що це дозволить уникнути можливих суперечок по те, чи вірно наведений заголовок та чи правильні фото використані в публікації. Розраховуємо на ваше розуміння та допомогу з визначенням альтернативних назв у коментарях.

Декоративні та утилітарні вузли та плетення

Різноманітні рюші та бантики – це, звісно, добре, але плетення заради плетення дещо виходить за рамки тематики нашого ресурсу. Тим, кому цікава саме ця активність дуже радимо підписатися на youtube-канал Tying It All Together (TIAT) чи його аналоги, де ви зможете знайти велику кількість декоративних плетінь з покроковими інструкціями їх виконання.

Ми ж обходитимемо тему макраме і декоративного плетення навмисне, та фокусуватимемося на корисних вузлах та плетіннях, що використовуються для вирішення повсякденних та туристичних потреб.

Практика

Згадайте-но, коли ви останній раз задумувалися над тим, яким вузлом ви в’яжете черевики. Доволі проблемно згадати, правда? Свідомо фокусували на цьому вагу ви певно ще в дитинстві, коли щойно вивчали ці вузли.

Плетення вузлів, як і будь-яка інша навичка, потребує практики. Саме через постійну практику ви можете зав’язати черевики навпомацки, в темноті, і навіть з заплющеними очима. Через практику руки самі “пам’ятають” яку петлю куди вставляти навіть тоді, коли голова вже й забула правильну назву цього вузла.

Якщо ви часто працюєте з мотузкою, чи плануєте зайнятися цим найближчим часом, рівня механічної пам’яті як з вузлом для черевиків бажано досягти й з рештою вузлів, які вам знадобляться. Для цього вам буде достатньо й метра мотузки або паракорду і зовсім не обов’язково окремо виділяти час. Чекаєте когось в кафе, їдете на роботу громадським транспортом – замість гортати стрічки в смартфоні беріть мотузку в руку і вчіться або згадуйте.

Фото в цій публікації зроблено як раз з використанням такого “тренувального” паракорду, що лежить в моєму повсякденному заплічнику, та перших шести вузлів які вдалось згадати.

Після того як основні алгоритми по вузлах вже відпрацьовані також не забувайте підвищувати складність: в’яжіть їх в іншому напрямку, дзеркальному відбитті, за спиною, з заплющеними очима чи в повній темноті тощо. Такі ускладнення допоможуть вам відпрацювати механічну пам’ять, яка дуже вам допоможе у випадках, коли ситуація буде далекою від ідеалу: при високій вологості, опадах, замерзлих руках, поганому освітленні тощо.

Після висвітлення цих основних положень тепер ми готові розпочинати нашу нову категорію “Вузли та плетення”.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *