U2APRS

U2APRS – застосунок для смартфона, що допоможе ретранслювати APRS пакети даних з радіохвиль (APRS-RF) та інтернет-сервери (APRS-IS).

В одній з попередніх публікацій я вже згадував, що через відсутність APRS активності поблизу вам може довестися самостійно налагодити I-Gate. Цей шлюз приймає APRS дані на радіохвилях й далі відправляє їх на сервери APRS-IS звідки вони потрапляють на сервіси типу APRS.fi та інші. Сьогодні я докладніше розкажу про Android-застосунок U2APRS, за допомогою якого можна досягти цієї мети.

Узагальнено U2APRS можна вважати аналогом чи замінником застосунку APRSDroid, про який ми також розповідали. Суттєва відмінність полягає в тому, що U2APRS від самого початку розрахований під використання інтернет з’єднання, і може використовуватися як інтернет-шлюз (I-Gate), що передаватиме пакетовані дані з радіохвиль (APRS-RF в глобальну мережу (APRS-IS). З цієї причини цей застосунок не можна використовувати в повному офлайн режимі, APRSDroid OSM, але загалом вони доволі схожі.

Інфо

Я не дуже хочу “світити” свій позивний та координати в інтернеті, тому деяка інформація на фото нижче буде прихована.

U2APRS - secretsquirrel.com.ua

Ключова схожість полягає й в тому, що для використання U2APRS вам знадобиться ідентичний комплект зі смартфона, кабелю та радіостанції, як і у випадку з APRSDroid, тому я не стану детально описувати загальні налаштування смартфона і рації цього разу. Їх завжди можна глянути в першій частині нашого огляду APRSDroid.

А от далі я зупинятимусь лише на ключових відмінностях U2APRS.

U2APRS - secretsquirrel.com.ua

Важливо!

Використання U2APRS без радіоаматорського позивного неможливе! Цей факт частково й мотивував мене на проходження процедури отримання сертифіката радіоаматора. Для проходження ваших пакетованих даних ви використовуватимете загальноприйняту частоту для Європи та частини Африки, й розгалужену мережу аматорської інфраструктури (радіостанції, I-Gate, дігіпітери тощо). Саме тому ви маєте чітко усвідомлювати що робите, й нести за це відповідальність. Тому U2APRS та інші застосунки для радіоаматорів вимагають присутності позивних для використання.

При наявності позивного Passcode можна отримати заповнивши форму тут чи тут. Не дивуйтеся, якщо при розгляді вашої заяви, у вас попросять копію дозволу на використання аматорської радіостанції. Це лише ще один додатковий крок верифікації. Не повідомляйте свій Passcode нікому та ставтеся до нього як до PIN-коду своєї банківської карти.

Одразу після встановлення застосунку, завантажити який можна як .apk файл на сайті розробника Nobuyuki Oba (JA7UDE), раджу одразу відвідати налаштування. Доступні вони під піктограмою трьох крапок в правому нижньому кутку. Там, окрім введення позивного, вашого Passcode, і вибору APRS піктограми, можна знайти ще доволі багато опцій. Відповідають вони за отримання GPS координат, сповіщень тощо. Говорячи про піктограми, то, на відміну від APRSDroid, де вони обираються зі списку, в U2APRS їх треба вказувати в текстовому вигляді. Тому зверніться сюди чи сюди, якщо вам необхідно більше інформації про APRS піктограми та їх значення.

Оскільки ми збираємося транслювати пакети даних, що надходять на радіохвилях, в мережу інтернет, то змінювати в налаштуваннях тип протоколу нема потреби. Загалом з базовими налаштуваннями, певно, поки все, тому розкажу про основні екрани U2APRS, яких є чотири: Main, aprs.fi, Message, AFSK.

U2APRS - secretsquirrel.com.ua

У вкладці “Main” одразу після запуску застосунку можна побачити порожню мапу Google Maps. Тут я раджу перемкнути режим надсилання маяків про власне розташування в режим “Auto”. Це дозволить вашому майбутньому I-Gate “залишатися на радарах” весь час його роботи. На цьому екрані також знаходиться кнопка “Send beacon”, що при натисканні відправляє ваші координати як APRS пакет даних. Можете натискати за необхідності, проте режим “Auto” здається мені більш зручним.

U2APRS - secretsquirrel.com.ua

Друга вкладка – “aprs.fi” є повною In-App версією однойменного вебсайту, про який ми вже розповідали докладно. Ключова відмінність від “Main” в тому, що джерелом даних тут використовуються сервери APRS-IS. Це дозволяє перевіряти проходження даних з радіохвиль до інтернету. Якщо картина на вкладках “Main” та “aprs.fi” суттєво відрізняється – це означає, що не всі пакети, які отримувалися з радіохвиль, досягають інтернет-серверів. Це також дозволяє діагностувати проблеми з налаштуванням обладнання. Для функціонування цій вкладці необхідне підключення до мобільних мереж, тож не забувайте активувати Wi-Fi чи GSM\3G\LTE підключення у своєму смартфоні.

На фото вище ви також можете бачити короткий трек, який було успішно передано U2APRS на APRS.fi. Цікавий цей трек ще й тим, що записувався за допомогою APRSDroid, кабелю та радіостанції Baofeng UV-5R, тож можете самостійно переконатися у працездатності цієї конфігурації. Як бачите, використання різних застосунків в парах смартфон + радіостанція ніяк не впливає на результат.

U2APRS - secretsquirrel.com.ua

Вкладка “Message” відповідає за надсилання APRS повідомлень, і дуже схожа на відповідну частину функціональності APRSDroid. Кнопка з піктограмою сміттєвого відра очищає журнал повідомлень, а кнопка з піктограмою конверта відкриває екран відправлення повідомлень. Там, подібно до APRSDroid, необхідно ввести позивний адресата й текст вашого повідомлення.

В налаштуваннях U2APRS також можна активувати розпізнавання мовлення, і надиктовувати текст своїх повідомлень, використовуючи кнопку з піктограмою мікрофона. Після надсилання відповідний пакет з’явиться у вкладці “Message” і, як ви бачите, через мережу дігіпітерів та серверів APRS повідомлення можуть долати істотні відстані, досягаючи навіть Бельгії.

U2APRS - secretsquirrel.com.ua

Вкладка “AFSK“, при створенні власного I-Gate, матиме для нас найбільший інтерес. Саме тут вам знадобиться активувати два чекбокси: “RX” та “I-Gate”.

Опція “RX” дозволяє нам прослуховувати ефір через радіостанцію, яка підключається за допомогою кабелю, і показує на цій вкладці всі вхідні пакети даних. Чимось схоже на вкладку журналу в APRSDroid.

А от опція “I-Gate” надсилає всі отримані на радіохвилях пакети даних на інтернет-сервери, вказані в налаштуваннях U2APRS.

На фото вище також варто звернути увагу на кольоровий індикатор у верхній частині екрана. Він показує гучність сигналу, що надходить на пристрій. Під час тестування застосунку я намагався регулювати гучність радіостанції таким чином, щоб цей індикатор заповнювався орієнтовно на 3/4 від загального рівня гучності. Такий рівень забезпечує стабільне приймання пакетів через Audio (AFSK) з’єднання.

З U2APRS ви отримуєте доволі мобільний, бюджетний та простий в налаштуванні I-Gate, розгорнути який задля збирання APRS даних за потреби можна практично де завгодно. Єдині вимоги для його тривалої роботи: відповідний захист від негоди, безперебійне живлення та присутність інтернет з’єднання (Wi-Fi в місті, чи портативний Wi-Fi\3G модем в польових умовах).

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *