Температура горіння деревини

Температура горіння деревини – корисна для розуміння інформація для розведення багаття.

Температура горіння деревини - secretsquirrel.com.ua

Ми всі звикли вірити, що горить саме паливо. Але насправді спалахує газ, який виділяється паливом під час горіння. Щоправда, аби деревина почала виділяти достатнью для займання кількість цього газу їй необхідна висока температура.

Температура горіння деревини відрізняється для різних порід й залежить від різноманітних обставин. На швидкість та кількість виділеного газу впливають структура, щільність, вологість тощо. Тому деякі породи деревини швидко запалюються і дають багато світла та жару. А інші досить важко розпалити, й тепла від них в рази менше, ніж очікувалось.

Як ви розумієте, температура горіння деревини має критичне значення при заготівлі дров для багаття, особливо при виборі матеріалів для трута та розпалу. В таблиці нижче наведена температура горіння поширених порід деревини.

Порода деревиниТемпература горіння,°CЖароефективність, % (max: 100%)
Бук (Fagus), Ясен (Fraxinus)104487
Граб (Carpinus)102085
Дуб (Quercus) – зимовий90075
Модрина (Larix)86572
Дуб (Quercus)літній84070
Береза (Bétula)81668
Ялиця (Abies)75663
Акація (Acacia)70859
Липа (Tilia)66055
Сосна (Pinus L.)62452
Осика (Populus tremula L.)61251
Вільха (Alnus)55246
Тополя (Populus)46839

Зазначу також, що градуси Цельсія в таблиці вище наведені для ідеальних умов: зачиненого простору, висушеної деревини, контрольованої подачі кисню тощо. Таких умов можна досягти хіба що в котлах, а не посеред галявини, де розташоване ваше багаття. Проте, ці дані доволі зручний відносний орієнтир.

Чим вища температура горіння обраної вами породи деревини – тим більше тепла їй знадобиться поглинути, аби розпочалося виділення газу необхідного для її займання.

Тому для розпалу краще використовувати породи з низькою температурою горіння, а як основне паливо – породи з високою температурою. Інакше можете натрапити на наступні проблеми.

  • Температура горіння обраної деревини вища, ніж температура, що генерується вашим інструментом запалення. В такому випадку деревина просто не спалахне, або вам доведеться додатково її готувати та оброблювати.
  • Температура горіння обраної деревини низька, і як результат виділяється недостатньо тепла. Тут вам може знадобитися заміна породи деревини, або заготівля більших об’ємів дров.

З даних таблиці можна зробити висновок, що температура горіння тополі робить її гарним розпалом, оскільки активно горіти вона починає вже при 468 °C, але низька жароефективність не дозволяє їй бути ефективним основним паливом. Дуб, навпаки, забезпечує високу жароефективність, проте для його займання вам доведеться підіймати температуру багаття аж до 840 °C. Тому як універсальне паливо можна використовувати сосну чи березу. Вони виробляють більше газу, і відповідно світла та тепла.

Не має сенсу запам’ятовувати точні дані з таблиці вище, проте її можна використати для формування особистого хіт-параду ефективності порід деревини для вашого регіону. Звісно, якщо вам доступна лише одна деревина – доведеться працювати із нею. Якщо ж ви маєте вибір – краще робити його усвідомлено.

Окрім температури горіння деревини зазначу також два фактори які можуть на неї впливати: вологість та контактну площу.

Вологість та температура горіння

Щойно зрубана деревина завжди містить в собі вологу. Це вода, смоли, і соки, які курсують стовбуром. Також кора поглинає воду з нещодавніх опадів. Для більшості дерев, які вказані в таблиці вище, вологість в сирому вигляді буде складати близько 45-55%. В окремих випадках, як то дерева з узбережжя і боліт, тропічних лісів тощо, цей показник може досягати 65%. Саме тому для виробництва меблів, інструментів та споруд використовуються сушені пиломатеріали. Період їх сушки може тривати рік і більше.

При розведенні багаття зі свіжої деревини, варто пам’ятати, що цих 45-55% тепла, яке ним виділяється, буде йти на випаровування вологи з деревини. Коли при горінні ваше вогнище продукує шиплячий звук – це як раз випаровується волога. Цей факт обов’язково враховувати при заготівлі дров для багаття, особливо на час ночівлі, чи тривалої стоянки.

Тому за вогких умов можете сміливо заготовляти у два рази більше деревини, аби скомпенсувати втрати температури на випаровування вологи.

Контактна площа та температура горіння

Чим більше колода – тим вища температура необхідна для її просушування, нагрівання і подальшої газифікації. Саме тому великі колоди довго запалюються і не надто інтенсивно горять. Площа виділення газу обмежена зовнішньою поверхнею самої колоди. Збільшуючи контактну площу вогню з паливом ви досягаєте двох переваг.

По-перше, ви збільшуєте площу надходження повітря до місця горіння. Більше повітря – більше полум’я і температури.

По-друге, ви збільшуєте поверхню, через яку може випаровуватися надлишкова волога. Деревина сохне швидше і швидше газифікується. Тому мокрі дрова варто рубати якомога дрібніше. Інакше температури, що виділяється вашим трутом чи розпалом, може опинитися недостатньо для просушування і займання більших вогких колод.

Сподіваємося, що температура горіння деревини з цієї статті, та способи впливу на неї стануться вам у пригоді наступного разу, як ви будете розводити багаття.

Коментарі

Одна відповідь до “Температура горіння деревини”

  1. Аватар Зоя
    Зоя

    Прекрасна стаття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *