Смоляк (частина 2)

Смоляк – важливий природний ресурс, що суттєво підвищує ваші шанси на успішне розведення багаття в вологих та загалом несприятливих умовах.

В першій частині цієї статті ми заготовляли смоляк з гілок хвойних дерев, а в другій – повернемося до заготівлі смоляка з коренів.

Минулого разу я вже згадував, що саме з коренів смоляк видобувають для каніфолей, скипидарів та ефірних олив промисловим способом. Я також не рекомендував цей спосіб у ситуаціях, пов’язаних з виживанням, коли вам важлива кожна витрачена калорія. Так, смоляк в коренях має вищу якість та концентрується у більшій кількості. Але й витрати сил суттєво більші у порівнянні з заготівлею смоляка з гілок. Також тут вам знадобиться більше інструментів: лопата, пилка сокира тощо. До цього способу раджу вдаватися виключно коли ви заготовляєте смоляк заздалегідь, або маєте надійний спосіб компенсації витрачених калорій та сил.

Тож, визначившись з доцільністю пошуків смоляка в коренях, переходьмо до процесу.

Смоляк (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Для початку вам доведеться знайти пень хвойного дерева. Його приналежність до хвойних порід вам засвідчать стовбур, що може лежати неподалік, рештки упізнаваної кори, а також жорсткі концентричні кільця дерева, решта якого вже згнила чи потрухла.

Смоляк (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Коли ви впевнилися, що обраний вами пень належав хвойному дереву, лише тоді можете переходити до наступних кроків. Інакше ризикуєте витратити купу часу та зусиль, аби пересвідчитися в неправильному виборі тоді, коли вже буде занадто пізно.

Вам доведеться викопувати корені пня, тож для цього добре підійшла б лопата. На момент підготовки цього матеріалу її в мене не виявилось, тож мені довелося виготовити собі альтернативу, аби її замінити. Такі ж обставини в вас, скоріше за все, будуть і у ситуації виживання, тож вважатимемо, що ми з вами опинились у схожих умовах.

Замінятиме лопату мені “палиця-копачка“, яку я виготовив з гілки товщиною дещо менше моєї кисті завтовшки, та приблизно в мій лікоть завдовжки. Один край я відрізав пилкою, а інший загострив до пласкої форми ножем. Не полінуйтеся також зрізати гострі краї в місці розпилювання. Це аби вони згодом не пошкоджували вашу долоню, коли ви встромлятимете цю палицю в ґрунт.

Смоляк (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

За допомогою інструменту видаліть ґрунт навколо пня та знайдіть корені. З м’якими ґрунтами, в яких зазвичай ростуть хвойні дерева, з використанням палиці-копачки проблем бути не має. Варто зауважити лиш, що щільність ґрунту також залежить він пори року. Тож восени чи взимку процес викопування пня вимагатиме більших зусиль.

На фото вище я обмежився викопуванням лише одного кореня, проте ви вже можете уявити собі скільки часу та зусиль знадобиться для викопування всього пня цілком. Саме з цієї причини я й віддаю перевагу заготівлі смоляка з гілок, про що я вже згадував в першій частині цієї публікації.

Смоляк (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Як і в випадку з гілками вас цікавитиме місце відгалуження кореня від ствола, тож вам знадобиться відокремити його він решти пня. Тут я віддаю перевагу використанню пилки. ЇЇ полотно псує куди менше корисної площі кореня ніж сокира. Можна рубати корені й сокирою, але тоді будьте готові, що частину смоляка ви втратите разом з трісками від неї. Ці втрати з пилкою суттєво менші, проте будьте готові викопувати більше ґрунту, аби полотно пилки можна було запустити під корені під час розпилювання.

Якщо вам пощастить, то після відокремлення кореня від пня, у місці розпилювання ви знайдете велику кількість якісного смоляка як на фото вище. Якщо вам зовсім пощастить, то корінь може бути наповнений смолою по всій ширині на кілька сантиметрів вниз від місця розпилювання.

Смоляк (частина 2) - secretsquirrel.com.ua

Все, що вам залишається – це розділити корінь на фрагменти менших розмірів і відокремити смоляк від звичайної деревини. Для цього вам знадобиться сокира чи ніж. Переконатися в якості отриманого смоляка можна за допомогою запаху під час розпилювання, липкої текстури деревини, а також завдяки чорній кіптяві, яка виділяється під час спалювання. Цю кіптяву можна бачити в нашому відео у першій частині публікації.

Незалежно місця отримання (гілки чи корені), смоляк слугує відмінним матеріалом для створення стружки й наповнення вашої бляшанки для трута. У великому розмірі чи зменшеному – не суттєво. Надалі смоляк з бляшанки застосовуватиметься для розведення багаття при високій вологості, чи за несприятливих погодних умов. Саме тому я наразі й замінюю всю тріску та тирсу в своїх бляшанках на смоляк.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *