Підготовка місця для багаття

Підготовка місця для багаття – важлива дія, що виконується між заготівлею дров для багаття та його розведенням.

Пересуваючись узліссям на краю населених пунктів, часто натрапляєш на місця де зупиняються різноманітні любителі пікніків, шашликів та грилю. І якщо навіть не звертати увагу на велику кількість сміття, такі місця безпомилково можна визначити за однією типовою рисою – випаленою прогалиною, де раніше розводилося багаття.

Подекуди навіть доходить до абсурду, коли на одній галявині рівно у двох метрах знаходились два вогнища. Чи то хтось захотів особистий вогонь, чи то комусь було ліньки бігати до основного багаття аби повернути шашлик – не важливо. Важливіше те, що випалені прогалини ці галявини ніяк не красять, і те, що самостійно зникнуть вони не раніше ніж за п’ять років. Це ще за умови, що на них повторно не ставитимуть вогнище.

Потрібний час: 1 день

Тому якщо на галявині вже присутнє обладнане місце для багаття – використовуйте його. Якщо ж ви зайшли в ліс глибше решти людей – не лишайте за собою слідів, включаючи сміття та випалені прогалини. Мінімізуйте шкоду, яку ви завдаєте природі, і тут вам допоможе підготовка місця для багаття по методу, яким я ділитимусь нижче.

Цей метод доволі гнучкий для використання протягом трьох сезонів. Зимою він мало ефективний, адже для доступу до дерену доведеться розчищати багато снігу. Також утримуйтесь від його використання поряд з деревами, що мають розвинуту кореневу систему. Це для того, аби не пошкодити магістральні корені, які переносять поживні речовини з кількох квадратних метрів поверхні. І утримайтесь від цього методу на торф’яниках.

Правила пожежної безпеки при розведенні багаття ми вже висвітлювали в статті “Як вибрати місце для укриття“, тому переходитиму до алгоритму підготовки місця для багаття.

  1. Оберіть місце та приготуйте інструмент

    Знайдіть відносно пласку ділянку місцевості на відстані від стовбурів дерев. Розмір ділянки має відповідати запланованому розміру багаття. Розмістіть багаття далі від гілок, що нависатимуть над ним.

    Підготуйте ніж, та направте його обух у напрямку від себе. Надалі це збереже гостроту леза, та вбереже його від контакту з корінням чи каменями, що можуть знаходитися під травою.
    Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

  2. Проріжте П-подібний контур у дерені

    Продавлюючи обух ножа крізь траву та дерен, опишіть контур, що нагадуватиме перевернуту літеру “П”. Для невеличкого багаття горизонтальна частина літери має бути ширшою за вертикальні. Для великих багать краще використовувати квадраті обриси. Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

  3. Відділіть дерен від ґрунту

    Поверніть лезо ножа боком та підчепіть шар трави. Акуратними рухами від’єднайте його від верхнього шару ґрунту. Аби на ділянках далі від контуру дерен від’єднувався краще можна використати гілку чи інші підручні засоби. Ваша мета – від’єднати дерен з мінімальними пошкодженнями.
    Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

  4. Підведіть від’єднаний шар дерену.

    Запустіть руки під від’єднаний шар, та підведіть його. В принципі можна прорізувати й чотири сторони, проте вирізаючи три з них ви дещо економите час та зусилля.
    Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

  5. Перегорніть дерен

    Перекиньте дерен, розчищаючи собі ділянку ґрунту. Вона буде вільною від трави та дрібного лісового сміття, що також запобігатиме розповсюдженню полум’я.

    Якщо вам знадобиться заглибити очищену ділянку, скажімо для приготування їжі на сітці чи шампурах – не розкидайте вибрану землю по галявині. Просто переміщайте її на щойно перекинуту ділянку. Ця земля ще знадобиться вам трохи згодом.
    Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

  6. Захистіть дно ділянки від вологи.

    Розчистіть ділянку ґрунту від рослин та коренів, що можуть звисати з країв. Притопчіть землю аби вирівняти її. Вкладіть на дно розчищеної ділянки тонкий шар гілочок, що виконуватиме дві функції.

    Перша – він підведе ваш трут та розпал над поверхнею та захистить їх від вологи з ґрунту. Буде вельми актуально після недавніх опадів

    Друга – щілини між гілочками забезпечать вашому багаттю притік повітря, аби вам доводилося менше роздмухувати його.

    Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

На цьому етапі ваша підготовка місця для багаття завершена. Все що вам лишається – скласти поверх розчищеної та підготованої ділянки ваші трут, розпал та розпалити багаття.

Аби переваги такого методу підготовки місця для багаття були очевидніші, покажу що ж відбуватиметься після того, як вогонь прогорить.

Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

По-перше, дерен, що ви від’єднали від ґрунту за потреби можна використати як екран для відбивання частини теплового випромінювання полум’я у потрібному напрямку. Для цього вам достатньо вибрати необхідний кут, після чого підперти кришку з дерену парою гілок. Той само підхід спрацює і для захисту полум’я від вітру.

По-друге, цей дерен дозволить вам швидше та простіше загасити рештки вогнища та вугілля. Після зниження температури перекиньте кришку назад на розчищену ділянку, для блокування притоку повітря до решток палива. Такий підхід також дозволяє зменшити кількість води, що треба на гасіння багаття.

Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

Для кращого блокування кисню можна також притоптати ділянку. Тиск дозволить ґрунту заповнити простір, що додатково перекриє повітряні канали.

Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

Якщо рештки палива ще не встигли втратити температуру, чи вам треба швидко залишити місце стоянки, для більшої надійності залийте притоптану ділянку водою. ЇЇ частина просочиться крізь дерен та змішається з рештками вугілля. Так ви й температуру понизите, ще й поживне середовище для відновлення трави й коренів після себе залишите.

Підготовка місця для багаття - secretsquirrel.com.ua

Тож замість випаленої прогалини на місці вашого багаття залишиться притоптана ділянка трави, як на фото вище. Трава підведеться вже через кілька годин, а через кілька діб ні ви самі, ні інші відвідувачі галявини не скажуть, що раніше тут знаходилося багаття. Як бачите, підготовка місця для багаття описаним способом дозволяє лишати по собі мінімум слідів свого перебування.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *