Обробка деревини – п’ять базових операцій, що дозволять перетворювати наявні ресурси деревини у необхідні вам предмети та речі.
На ринку зараз можна знайти велику кількість інструментів для обробки деревини: від пил та стамесок до циркулярних пил та токарних верстатів. Проте незалежно від виробників, вартості та складності необхідні вони всі для виконання всього п’яти операцій, що дозволяють формувати деревину під ваші цілі та потреби.
1. Розподіл деревини вздовж волокна
Це певно найпростіший та найшвидший спосіб позбавитися від надлишкових обсягів деревини задля надання базової форми вашій заготовці. Якщо ви хоч раз кололи дрова, то вся суть впливу вам вже давно відома – встановлюєте клиноподібний предмет між річними кільцями та прикладаєте до нього зусилля, розколюючи деревину вздовж волокон поки не отримаєте бажану форму.
Окрім сокир різного розміру, з цією операцією вам може допомогти звичайний польовий ніж та техніка батонінгу, а також більш пристовований ніж для розколювання (froe, frow, shake axe чи paling knife).
2. Розподіл деревини поперек волокна
На жаль єдині форми, яку ви можете отримати розподілом деревини вздовж – це квадрат\прямокутник або циліндр. Зрозуміло, що в цих балок та брусів вам доведеться регулювати довжину.
Тому вам також доведеться розділяти деревину поперек річних кілець. І найкраще з цією операцією допомагають пилки, а інколи стамески.
3. Розподіл деревини крізь волокно
Розколювання та розпилювання деревини добре працюють коли ви знаходитеся поряд із краєм заготовки. Але часто буває так, що місце вашої роботи знаходиться далеко від краю, але вам при цьому необхідно видалити значний фрагмент деревини. Колоти в такому випадку не вийде, оскільки разом з надлишковим матеріалом ви порушите цілісність заготовки, а пиляти немає можливості, бо навіть прикласти зуби пилки до плаского фрагмента немає можливості.
В таких випадках вихід один – пробиватися крізь кільця незалежно від їх напрямку. З цим в домашніх умовах вам допоможуть свердла, бури та фрези, а в польових – шило. І нехай ви будете суттєво обмежені в діаметрах, але шило в більшості польових мультитулів має певну форму не лише для формування отворів у шкірі, а й для свердлування деревини.
4. Формування площин та заглиблень
Там, де вам потрібні не лише вузькі круглі канали від свердла чи шила, а складніші форми, контури та профілі – вам нікуди не дітися від формування площин та заглиблень.
Залежно від бажаної форми та контурів (гладких чи різких) з цим завданням вам допоможуть гачкоподібні ножі для різблення типу Morakniv Hook Knife 164S або стамески різноманітних форм та розмірів.
5. Формування
І остання в списку, але ніяк не за значенням, операція – формування, з якої складається більша частина обробки деревини.
Створення підйомів, кутів, скосів, обробка країв та площин, деталювання – це все формування деревини до бажаної форми. І для цього вам знадобляться якісні ножі типу Moraknov Woodcarving 120 чи рубанки (plain, handplain, raubank).
До цього списку певно ще можна додати зачищення, різноманітні пропитки маслом чи воском, лакування та фарбування, але це вже декорування та обробка поверхонь, від якої не залежить кінцева форма.
Тож тепер, коли ви знаєте з чого складається обробка деревини, вам буде легше визначитися з відповідними інструментами, що необхідні для виконання вашого наступного виробу з деревини.
Джерела та пов’язаний контент
youtube.com – Seminar by Dave Canterbury at the 2015 NPS Expo in Louisville, Kentucky
Залишити відповідь