Гіпотермія: пакування потерпілого

У попередніх статтях ми розповідали вам що таке гіпотермія, та як можна швидко та ефективно діагностувати її в польових умовах. У цій статті ми зупинимося на тому, як можна запобігти подальшому розвитку гіпотермії за допомогою пакування потерпілого.

Гіпотермія: пакування потерпілого - secretsquirrel.com.ua

Пакування потерпілого (patient packaging) — комплекс засобів та заходів, що забезпечують потерпілому комфортні умови при тривалому транспортуванні, а також захищають його від потенційного погіршення стану та можливих небезпек. Найчастіше певним чином пакувати потерпілого доводиться при важких пораненнях (критичних кровотечах та шокових станах), прогресуючій гіпотермії, та при транспортуванні по складному рельєфу (спуск чи підйом з висоти тощо).

При суттєвому віддаленні від цивілізації, навіть якщо ви встигли вчасно розпізнати гіпотермію та викликати кваліфіковану допомогу, до її приходу пройде тривалий час, який, зазвичай, вимірюється годинами. Якщо лишити потерпілого з гіпотермією як є, його стан може суттєво погіршитися, а гіпотермія просунеться на наступний ступінь. Для ефективного запобігання розвитку гіпотермії при тривалому очікуванні, чи при самостійному транспортуванні ближче до цивілізації варто використовувати пакування потерпілого.

Як пакувати потерпілого з гіпотермією?

Перш ніж розглядати алгоритм пакування, звернімо увагу на засоби, які вам для цього знадобляться, та наявність яких варто передбачити якщо ви плануєте мандрувати при низьких температурах, та в умовах, коли можливий розвиток гіпотермії. Тож, вам знадобляться:

 • Тент або пластикове полотно (1 шт.) — зовнішній шар пакування для захисту від вітру, вологи та можливих опадів. Використовується як пароізоляція ззовні спального мішка.
 • Килимок (1 шт.) — засіб боротьби проти втрат тепла шляхом теплопровідності. Також додає комфорту потерпілому при тривалому очікуванні чи транспортуванні.
 • Спальний мішок з капюшоном (1 шт.) — головний засіб ізоляції потерпілого від холодного оточення та негативних факторів.
 • Полотно (близько 2 м. х 3 м.) з пластику чи фольги (1 шт.) — пароізоляція всередині спального мішка. Не дає поту та конденсату з потерпілого мочити матеріал спального мішка і тим самим зменшувати його терморегулюючі якості. Найкраще на цю роль підходять рятувальні ковдри з майлару.
 • Джерело тепла (хімічний обігрівач, тепла вода в пляшці чи резервуарі гідратора тощо) — засіб для підвищення\підтримання температури всередині пакування.

Як бачите, в якості більшості елементів для пакування можна сміливо використати розповсюджені предмети туристичного спорядження (тент, хімічний обігрівач, рятувальна ковдра), чи особисті спальні речі потерпілого (килимок, спальний мішок тощо). Розгортаються вони в наступній послідовності: тент, килимок, спальний мішок, потерпілий загорнутий у рятувальну ковдру.

Важливо!

Перш ніж пакувати потерпілого зверніть увагу на його одяг. Якщо одяг сухий чи помірно вогкий — не знімайте одяг. Якщо одяг мокрий, а укриття чи транспорту ви дістанетесь менш ніж за пів годинизалиште одяг та переходьте до пакування. Якщо одяг мокрий, а укриття чи транспорту ви дістанетесь більше ніж за пів годинизніміть одяг з потерпілого та переходьте до пакування.

При використанні штучних джерел тепла (хімічних обігрівачів тощо) дотримуйтесь інструкції з використання, розташовуйте матерію між шкірою та засобами обігріву, слідкуйте за розвитком почервоніння чи опіків. Перевіряйте температуру засобу та стан шкіри не рідше одного разу в годину.

Тепер, коли ми розібралися з необхідними засобами, перейдімо до послідовності пакування потерпілого.

Гіпотермія: пакування потерпілого - secretsquirrel.com.ua
 1. Розмістіть штучні джерела тепла в області грудей та під пахвами потерпілого, та загорніть його у рятувальну ковдру, підгортаючи нижній край поверх ніг потерпілого.
 2. Підгорніть рятувальну ковдру зправа від потерпілого.
 3. Підгорніть рятувальну ковдру зліва від потерпілого.
 4. Звільніть обличчя потерпілого від рятувальної ковдри так, щоб він міг вільно бачити та дихати. Цей крок також забезпечує вільний вихід подиху потерпілого за рахунок чого всередині накопичується менше конденсату.
 5. Потерпілого, загорнутого в рятувальну ковдру, розмістіть всередині спального мішка чи теплої ковдри, яка його заміняє. Прослідкуйте щоб спальний мішок та все тіло потерпілого були розташовані чітко над поверхнею килимка.
 6. Підгорніть нижній край зовнішнього тенту поверх ніг потерпілого.
 7. Загорніть правий бік потерпілого в тент.
 8. Загорніть лівий бік потерпілого в тент.
 9. Звільніть обличчя та дихальні шляхи потерпілого від тенту. Якщо потерпілий при свідомості — таким чином він зможе реагувати на вас, якщо ні — ви зможете контролювати його стан та дихання. У випадку сильного вітру та опадів цей крок можна пропустити, залишивши обличчя потерпілого під тентом, проте не забудьте подбати аби у подиху та конденсату був шлях для випаровування назовні.

Після пакування потерпілого по методу, описаному вище, він буде знаходитися у захисному коконі з чотирьох шарів, що захищатимуть його тіло від подальших втрат тепла через випромінювання, конвекцію, вітер, вологість, опади і контакт з ґрунтом. Таке пакування дозволить швидко зігріти його, та, якщо не повністю зупинити розвиток гіпотермії, то суттєво сповільнить його динаміку.

MAD

Однажды MAD устал собирать полезную информацию о туризме, выживании и снаряжении в блокноты, записывать цитаты на бумажках, добавлять закладки в сети, и откладывать полезные статьи на потом ... Вот тогда он и решил запустить SECRET SQUIRREL, на страницах которого Вы сейчас находитесь. Что из этого получилось - судить Вам

Читайте также: