Хімічне джерело світла (ХДС)

Хімічне джерело світла – портативний та компактний освітлювальний прилад, що виділяє світло шляхом хімічної реакції.

Хімічне джерело світла, більше відоме широкому загалу як ХДС, GlowStick, LightStick, SnapStick, ChemLight тощо – це освітлювальний пристрій, джерелом якого слугують не батарейки, лампи та світлодіоди, а хімічна реакція. Найчастіше для такої реакції використовуються два активні компоненти: складні ефіри щавлевої кислоти та пероксид водню у поєднанні з люмінофором. Жоден із цих компонентів не світиться самостійно, проте їх поєднання у правильній пропорції активує бурхливу реакцію з виділенням світла у видимому чи інфрачервоному спектрі.

Аби поєднання компонентів і запуск реакції не відбулися завчасно, конструкція більшості хімічних джерел світла передбачає розділення активних компонентів під час зберігання та транспортування. Тому хімічне джерело світла, як правило, складається з двох контейнерів. В одному з них міститься активний компонент, та менший за розмірами контейнер із другим компонентом. Стінки меншого контейнера виготовляються з крихкого матеріалу, цілісність якого легко порушити при докладанні зусилля. Для запуску реакції вам достатньо зігнути або здавити капсулу всередині контейнеру, після чого активний компонент із нього почне змішуватися із компонентом в більшому контейнері, виділяючи світло.

Залежно від пропорцій, об’ємів компонентів та вибраного люмінофору хімічні джерела світла можуть відрізнятися за інтенсивністю, кольором та тривалістю світіння. Час протікання реакції зазвичай складає від 2 до 12 годин. Розміри, колір та форма залежать від призначення хімічного освітлювального приладу: освітлення поверхні, маркування, попередження чи привернення уваги.

Якщо вас цікавить навіщо всі ці складності з хімічними компонентами, кількома контейнерами тощо, коли можна використовувати електричні ліхтарі чи піротехнічні фаєри, ось вам кілька аргументів на користь хімічних джерел світла:

  • Батарейки із часом втрачають частину заряду. Ці втрати залежать від типу батарейок, матеріалів та умов зберігання, але вже через рік батарейка матиме меншу ємність ніж в день виробництва. Через кілька років її ємності може не вистачити для запуску ліхтаря, особливо на потужному світлодіоді. Строк придатності ХДС – до 5 років. При цьому вони не втратять ні яскравості, ні тривалості світіння.
  • Батарейки погано переносять низькі температури, а тривалість світіння ліхтарів на морозі суттєво зменшується. ХДС однаково світить і в спеку і в мороз, та гарантовано активується на холоді.
  • При роботі під час сильних опадів, в морі та під водою волога псує електричні ліхтарі. Реакція в ХДС протікає у герметичному корпусі, тож хімічне джерело світла працюватиме навіть при повному зануренні на глибину тривалістю у кілька годин.
  • Піротехнічні фаєри виділяють дим та полум’я. Аби не отруїтися чадним газом їх не можна використовувати в замкнених та погано вентильованих приміщеннях. Хімічне джерело світла працює без жодних викидів, та не утворює диму, попелу, кіптяви тощо.
  • При роботі з аерозолями, легкозаймистими та вогненебезпечними речовинами фаєри чи електричні пристрої можуть стати причиною пожежі. Короткі замикання та інші несправності електроприладів генерують займання. Реакція всередині ХДС безпечна: не викликає іскор, займання чи змін температури.
Хімічне джерело світла: різновиди

На фото вище можна бачити зразки хімічних джерел світла (ХДС) від компанії Cyalume Texhnologies. Це американська компанія, що розробляє та популяризує використання ХДС уже понад 40 років.

Хімічне джерело світла: освітлення

Продукти Cyalume Technologies використовуються в наступних сценаріях:

  • Вдома: для освітлення на випадок перебоїв та відключень електропостачання, аварій на об’єктах інфраструктури, на випадок надзвичайних ситуацій та природних катаклізмів.
  • На виробництві та будівництві: при роботі в замкнених та погано вентильованих приміщеннях, при роботі з вибухонебезпечними та легкозаймистими речовинами, для освітлення та руху шляхами евакуації при відключеннях електропостачання, пожежах, виробничих аваріях.
  • Для дозвілля та активного відпочинку: освітлення у походах та сплавах, вело- та мотоподорожах, маркування членів групи, при пересуванні в умовах обмеженої видимості, подача аварійних сигналів, пошук та порятунок.
  • На наземному транспорті: для позначення місць дорожньо-транспортних пригод, попередження учасників руху, привернення уваги, управління рухом в темну пору доби та при поганій видимості.
  • На морському та повітряному транспорті: освітлення евакуаційних виходів і маршрутів, маркування пасажирів та членів екіпажу при евакуації з борту, подача аварійних сигналів, пошук та порятунок.
  • На службі: ідентифікація союзних підрозділів у темну пору доби, позначення безпечних приміщень під час штурмів та оглядів, комунікація з авіаційною підтримкою, позначення точок приземлення, скидання вантажів тощо, категоризація потерпілих при медичному сортуванні. Компанія Cyalume Technologies – офіційний постачальник ХДС до Збройних Сил США з 1965 року, постачальник ХДС до військових підрозділів НАТО та має NSN для ряду своїх продуктів.
Хімічне джерело світла: застосування

Разом з офіційним представником Cyalume Technologies в Україні, компанією paramedic.com.ua, ми підготували для вас огляди окремих товарів, посилання на які наведені у списку нижче.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *